Soğuk hava depolarında optimum yalıtım kalınlığının belirlenmesi ve enerji tasarrufundaki rolü
Determination of the optimum insulation thickness in cold storage and its role in energy saving
- Tez No: 414028
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BOLATTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkiye'deki enerji tüketiminin büyük bir bölümünü sanayi sektöründe gerçekleşmektedir. Sanayi sektörü içinde yer alan soğuk hava depolarındaki enerji tüketimini azaltmanın en etkin yollarından biri dış duvarlara uygulanan ısı yalıtımıdır. Bu tezde; soğuk hava depolarında dış duvarlara uygulanması gereken optimum yalıtım kalınlıkları üzerine çalışma yapılmıştır. Türkiye'nin 4 iklim bölgesinde bulunan yerleşim yerleri için meteorolojiden saatlik sıcaklık, saatlik güneşlenme şiddeti ve bağıl nem verileri temin edilmiştir. Bu bölgelere ait derece-saat değerlerinin hesaplanacağı bir program yardımıyla belirli denge sıcaklıklarında, soğutma yükleri güneş radyasyonlu ve radyasyonsuz olarak hesaplanmıştır. 4 iklim bölgesindeki soğuk hava depolarının optimum yalıtım kalınlığı, enerji tasarrufları ve geri ödeme süreleri faiz, enflasyon, ömür gibi ekonomik datalar kullanılarak belirlenmiştir. Sonuçlar, sayısal değerler ve grafiklerle gösterilerek aralarında kıyaslamalar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, 4 iklim bölgesinde de, güneş radyasyonunun soğutma yükü üzerinde daha fazla etkili olduğu görülmüştür. Dolayısıyla dört iklim bölgesinde bulunan soğuk hava depolarında, optimum yalıtım kalınlıkları güneş radyasyonu dikkate alınarak hesaplanan soğutma yüküne göre değerlendirilmesi gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
A large part of the energy consumption in Turkey takes place in the industrial sector. One of the most effective ways to reduce energy consumption in cold storage which is located within the industrial sector is thermal insulation of external walls. In this thesis; the optimum insulation thickness to be applied to exterior walls of cold storage were performed. Hourly temperature, relative humidity and hourly solar radiation data are provided four climate regions of Turkey for residential areas from meteorology. Cooling loads which degree-hour values of these regions are calculated with the help of a program in a certain equilibrium temperature are calculated as solar radiation and nonradiation. Optimal insulation thickness, energy savings and payback period of cold storage in four climate zone, are determined by using economic data like interest rates, inflation. The obtain of these values are determined in optimum insulation thickness, payback periods and energy savings. Comparisons were made between graphs showing and the numeric values results. According to the results, at four climate zone, solar radiation on the cooling load was found to be more effective. Thus, cold storages in four climate zones, the optimum insulation thickness should be evaluated according to the cooling load is calculated by taking into account the solar radiation.