Güneybatı Türkiye'de serpantinleşmiş ultrabazik kayaçların fiziksel ve mekanik özellikleri
Physical and mechanical properties of serpentinized ultrabasic rocks in Southwestern Turkey
- Tez No: 414031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHEYR KAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kaya mekaniğinde kayaç özelliklerini belirlemek için kullanılan çeşitli yöntemler vardır. Bu tezin amacı serpantinleşmiş ultrabazik kayaçların fiziksel ve mekanik özelliklerini araştırmaktır. Serpantinleşmiş ultrabazik kayaçlar mimari ve yol yapım çalışmaları gibi birçok alanda yapıtaşı olarak kullanılmaktadır. Bu kayaçlar ayrıca iç mimaride, masa, sütun ve farklı türdeki süslemelerde de kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında aynı bölgeden alınmış 9 farklı serpantinleşmiş kayaç grubunun kuru ve suya doygun numuneleri üzerinde P ve S dalga hızları, Poisson oranı, rijitlik modülü, elastisite modülü, bulk modülü, doğal periyot, güvenli taşıma kapasitesi, yatak katsayısı ve kayaç kalitesi tasarım değeri gibi parametreleri belirlemek için jeofiziksel ve jeoteknik testler yapılmıştır. Burada jeofiziksel ve jeoteknik laboratuvar testleri söz konusu küp numuneler üzerinde tabakalanma yüzeylerine dik ve paralel olarak yapılmıştır: ultrasonik ses dalga hızı (UPV),tek eksenli basınç dayanımı (UCS), efektif porozite, kuru birim hacim ağırlık, yoğunluk, ağırlıkça ve hacimce su emme oranı değerlerini belirlemek için deneyler yapılmıştır. Sonuçta UCS ile birim hacim ağırlık, hacimce su emme, ağırlıkça su emme, porozite ve UPV ile birim hacim ağırlık, hacimce su emme, ağırlıkça su emme, porozite arasındaki ilişkiler değerlendirilerek regresyon analizi yardımıyla uyumlu istatistiksel ilişkiler kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In rock mechanics, various methods are available for detecting the rock properties. The purpose of this thesis is to examine physical and mechanical properties of the serpantinized ultrabasic rocks. The serpentinized ultrabasic rocks are the foundation rocks of architecture and the ground under road bases in many areas. They are also frequently used for indoor work such as tables, pilasters and ornaments of different kinds. In this thesis, geophysical and geotechnical tests including P – and S - wave velocities, Poissons ratio, rijidity modulus, elasticity modulus, bulk modulus, natural period, safe bearing capacity, bedding coefficient and Rock Quality Designation (RQD) were performed on nine different rock samples, collected from the same area. Geophysical and geotechnical studies were carried out both parallel and perpendicular to foliation planes, of the cubic samples. Ultrasonic Compressional Pulse Velocity (UPV) , Uniaxial Compressive Strenght (UCS), effective porosity, dryunit volume weight, density and weight and volumetric water contents of the all samples were calculated. Finally, statistical relations among the measured parameters were established by using regression analysis.