Yeşil lojistik ve bir örnek uygulama
Green logistics and an example application
- Tez No: 414032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İşletmeler rekabetçi piyasa ortamında maliyetlerini azaltmanın yanında, 1997 yılında imzalanan Kyto Protokolü sonucu daha çevreci politikalar sergilemek zorunda kalmıştır. Lojistik, işletmenin ana operasyonlarından birisidir. Bu sebeple lojistik maliyetlidir ve çevreye zarar vermektedir. Yeşil lojistiğin amacı, işletmelerin lojistik faaliyetlerini sürdürürken çevreye verdiği zararı azaltmaktır. Türkiye'de bu konu ile ilgili yapılan çalışmalar yok denecek kadar azdır. Yapılan bu tezin amacı, işletmelerin mevcut rotalarının iyileştirilmesi ve karbondioksit salınımı en az olan rotanın tespit edilmesidir. Bu çalışmada genetik algoritma meta sezgiseli ve 2-opt yerel arama tekniği beraber kullanılmıştır. Bu tezde, genetik algoritma meta sezgiseli ve 2-opt yerel arama tekniğinin beraber kullanması tezin orijinal yönünü göstermektedir. Bu tez çalışması için Visual Basic 6.0.'da program geliştirilmiştir. Tez için seçilen işletmenin rotaları, yüke ve sabit emisyona göre hesaplanmıştır ve çıkan sonuçlar mevcut rotalar ile karşılaştırılmıştır. Bu sonuçlara göre, işletmenin rotasının ortalama %9'a varan daha az karbondioksit yayabileceği tespit edilmiştir. Diğer yandan 2-opt yerel arama tekniğinin kullanılması, genetik algoritmanın bulduğu sonucu ortalama %1,88 iyileştirmektedir.
Özet (Çeviri)
In competitive markets, as a result of Kyoto Protocol which was signed in 1997, businesses have had to apply more environmental policies as well as decreasing costs. Logistics is one of the main operations in businesses. For that reason, logistics is costly and damages the environment. The purpose of green logistics is to enable businesses to reduce the impacts of environmental pollution while carrying out logistics activities. The studies in this field are scarcely implemented in Turkey. The purpose of this thesis is to enhance the existing route of businesses and to determine the route with the least carbon dioxide emission. In this study, genetic algorithm and 2-opt local search method have been used together. The using genetic algorithm and 2-opt local search method together demonstrates the originality of the thesis. For this thesis, new software has been developed in Visual Basic 6.0. The routes of the business assigned for the thesis have been calculated according to the load and stable emission; in addition, the results have been compared to the existing routes. According to results found, it has been determined that the route of the business is likely to emit approximately 9% less carbon dioxide. Moreover, 2-opt local search method improves the result approximately 1.88% which genetic algorithm has found.