Optimal new product preannouncement timing in competitive markets
Rekabetçi pazarlarda optimal yeni ürün önduyuru zamanı
  1. Tez No: 414059
  2. Yazar: GÖKHAN GEÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM DİDEM GÜNEŞ ERÇETİN, DOÇ. DR. STEFAN H.K. WUYTS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Yeni uürünler şirketlerin hayatlarına devam edebilmeleri icin cok onemlidir. Bu sirketler yeni urünlerinin basarılı olabilmesi icin farklı stratejilere basvururlar. Yeni urun onduyurusu bu stratejilerden bir tanesidir. Urunun markette yerini almadan vuku bulmasıyla diger stratejilerden ayrılır. Yeni urun onduyurusu sirketler icin cok faydalı olabilmektedir; ancak, bu sirketler onduyurunun zamanı konusunda dikkatli olmalıdır. Yanlıs yapılmıs onduyuru sirkete zarar verebilir. Bu tezde onduyuru icin en iyi zamanın bulunması konusunu calıstık. Bir monopolide, baskın sirket pazarda bir urune sahiptir ve daha kaliteli, daha karlı yeni bir urun cıkarmayı planlamaktadır. Bulgularımız bu sirketin yeni urununu daha karlı olmasından dolayı hemen duyurması gerektigini gostermektedir. Duopoli market monopoliden daha karmasıktır. Pazara yeni bir sirket girer ve yeni urununu duyurur. Bulgularmz baskn sirketin yeni urununu hemen ya da yeni sirketin urununu cıkartacaıgı zamanda duyurması gerektiini gostermektedir. Baskın sirketin pazardaki ve yeni urunleri arasındaki yüksek kalite farkı, yeni şirketin daha gec urun cıkarması ve yeni sirketi tercih eden daha az sayıda insan olmasş baskşn sirketi hemen duyuru yapmaya itmektedir. Faiz oranının varlığı baskın sirketi daha gec onduyuru yapmaya itmektedir. Bir sonraki kısımda, pazara yeni giren sirketin guvenilir olmaması durumunu inceledik. Bu güvensizlik baskın sirketi hemen duyuru yapmaya itmektedir. Son olarak, matematiksel modelimizi test etmek icin deney tasarladk. Deney sonuclar modeli tam olarak desteklememekle birlikte gelecek çalışmalar icin bize yol gösterdi. Sonuçlar modelde insan faktorunun eksikligini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
New products are essential for companies to live. These companies apply to different strategies for the new product to be successful in the markets. New product preannouncement is one of these strategies. It differs from other strategies taking place before the product's physical availability. New product preannouncement can be very beneficial for the product; however, companies should be careful with its timing because wrongly made preannouncement may harm the company as well. We examined the optimal new product preannouncement timing in this paper. In the monopoly case, the incumbent firm has an existing product and intends to launch a more profitable, higher quality new product to the market which the same number of customers join each period. We found out that the company should preannounce the new product immediately since it has a higher profit. Duopoly case is more complicated than the monopoly. A new company preannounces its new product to similarly shaped market as the monopoly case. Our findings showed that the incumbent firm should preannounce either immediately or at the same time as the innovator launches its product. Higher quality difference between the incumbent's existing and new products, later innovator launch and smaller converting rate to the innovator lead the company to preannounce immediately. Then, we examined the market with discounting and found out that discounting factor leads the company to preannounce later. Our next part includes an unreliable innovator company which may not launch its new product and this unreliability leads the incumbent company to preannounce immediately. Lastly, we ran an experiment to test the analytical model. This experiment did not fully support the model which directs us to the future research. The results indicates the lack of human factor in the analytical model.