Bakuloviral vektörler aracılı sitokin ve intihar gen tedavileri
Baculoviral vector mediated cytokine and suicide gene therapies
  1. Tez No: 414089
  2. Yazar: SEDEF HANDE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Son yıllarda kanser gen tedavisi ajanlarının kanser hücrelerine ulaştırılmasında kök hücrelerin taşıyıcı aracılar olarak kullanımı önem kazanmıştır. Mezenkimal kök hücreler (MKH) de bu amaçla daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. MKH sistemik verildiğinde büyük oranda tümör dokularına göç ederler. Gen tedavisi ajanları ile yüklenmiş MKH bu özellikleri nedeniyle metastatik odaklara tedavi ajanlarının ulaştırılmasında büyük umut vadetmektedir. MKH'e doğrudan plazmidler yüklenebileceği gibi terapötik genler viral vektörler aracılığıyla da yüklenebilmektedir. Geçici ekspresyon yapmaları ve mutasyon riski taşımamaları nedeniyle kanser gen tedavisinde çok kullanılan adeno viruslar MKH'i transdükte etme kapasitelerinin az olması nedeniyle kök hücrelere gen aktarmada pek fazla başarı sağlayamamaktadır. Bakuloviral vektörlerin memeli hücrelerde ifade edilmemeleri ve toksik etkileri olmaması nedeniyle kanser gen tedavisi çalışmalarında son yıllarda daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca bu vektörlerin MKH'i transdükte edebilme özellikleri terapötik genlerin kök hücrelere aktarılmasında önemli bir avantaj sağlamaktadır. Henüz MKH'in bakuloviral vektörler aracılığıyla terapötik genlerle yüklenmesi ve bunların kanserin sistemik tedavisinde kullanımı ile ilgili çalışmalar bulunmamaktadır. Bu çalışmada intihar geni (sitozin deaminaz) ve/veya immün stimulan gen (GM-CSF) taşıyan bakuloviral vektörler inşa ederek bunların ex-vivo olarak kemik iliği mezenkimal kök hücrelere yüklenmesi ve kanser tedavisindeki etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, various types of stem cells have been widely used as vehicles to distribute the therapeutic genes to metastatic deposits in cancer gene therapy. Mesenchymal stem cells (MSCs) have been widely used for this purpose. The improved migration of mesenchymal stem cells (MSCs) to the tumor tissues has made them an attracticve vehicle for gene therapy. Therapeutic genes can be loaded by using plasmids and viral vectors. Adenoviruses are popular gene delivery vehicles in cancer gene therapy because of its transient episomal expression in mammalian cells and no risk of mutagenesis. However, they can not easily transduce the MSCs. Very recently, due to lack of toxicity to the mammalian cells, the baculo viral vectors have been studied extensively in experimental cancer models. Baculoviral vectors seem to have advantage of efficient transduction of MSCs. In this study, we aimed to construct recombinant baculoviral vectors carrying cytosine deaminase (CD) or/and GM-CSF transcription units and to load these vectors to the bone marrow mesenchymal stem cells. Finally, we tested those vectors in a mouse model of colon carcinoma.