Antimikrobiyal etkili yeni indol türevi bileşiklerin sentezleri ve biyolojik aktivitelerinin değerlendirilmesi
Synthesis and biological activitie evaluation of new antimicrobial indole derivatives
  1. Tez No: 414090
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZTÜRK CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Hastane enfeksiyonu hastanede başka sağlık sorunları nedeniyle tedavi olan hastalarda enfeksiyon gelişmesidir. Enfeksiyonlar bakteri direnci yüzünden etkili antibiyotik olmaması nedeniyle ölümle sonuçlanabilen tehlikeler arz etmektedir. Bu enfeksiyona neden olan en başlıca bakteriler günümüzde; MRSA (metisiline dirençli Staphylococcus aureus) ve VRE (vankomisine dirençli enterococcus)' dir. Gelecekte ise; VRSA (vankomisine dirençli Staphylococcus aureus) ve çoklu dirençli enterokoklar olacaktır. Tedavide kullanılan antibiyotikler çok sınırlıdır ve bu konudaki çalışmalar hızla devam etmektedir. İndol halkası non-steroidal anti-enflamatuvar, analjezik, antipiretik gibi birçok ilaç grubunun yapısında yer alır. Son yıllarda indol halkası içeren yeni antimikrobiyal etkili bileşikler ile çalışmalar yapılmakta ve ümit verici sonuçlar alınmaktadır. Bu çalışma ile 17 adet yeni 2-metil indol-3-aldehit türevi bileşik sentezlenerek, saflaştırıldı ve kimyasal yapıları NMR, Mass ve FT-IR spektrometresi ve elementel analiz kullanılarak aydınlatıldı. Bileşiklerin antimikrobiyal aktiviteleri tüp dilüsyon tekniği Staphylococcus aureus, methicillin-resistant S. aureus, methicillin-resistant S. aureus isolate, Escherichia coli, Bacillus subtilis ve Candida albicans'a karşı denenmiştir. Minimum inhibisyon konsantrasyonu (MİK) referans standart maddeler sultamisin, ampisilin, flukonazol ve siprofloksazin kullanılarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hospital infection is the development of infection on patients while being treated other health problems in hospital. Because of antibiotic resistance of bacteria, it is capable of resulting in death. The main bacteria that cause hospital infection today; MRSA (Methicillin-resistant Staphylococcus aureus) and VRE (vancomycin-resistant Enterococcus). In the future VRSA (Vancomycin-resistant Staphylococcus aureus) and multiple-drug resistant enterococci will be the cause hospital infection. Antibiotics are used for treatment is very limited and the work continues. Indole ring is present in many drugs group such as non-steroidal anti-inflammatory, analgesic, antipyretic. In recent years, there are studies with new antimicrobial effective compounds containing indole ring and receiving encouraging results. In this study 17 new 2-methylindole-3-aldehyde derivatives were synthesized, purified, chemical structure characterization was done using NMR, Mass and FT-IR spectrometer and elementary analysis. Antimicrobial activities using the 2-fold serial dilution technique against Staphylococcus aureus, methicillin-resistant S. aureus, methicillin-resistant S. aureus isolate, Escherichia coli, Bacillus subtilis and Candida albicans. The minimum inhibitory concentration (MIC) was determined for test compounds and for the reference standards sultamicillin, ampicillin, fluconazole and ciprofloxacin.