Menisküs yırtıklarına yönelik olarak klinik taleplere uygun yenilikçi malzeme seçimi ve tasarımı
Selection and design of innovative material that is oriented for meniscal tears according to clinical demands
- Tez No: 414157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AFİFE BİNNAZ HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Menisküs dokusu, diz eklemi yapısında bulunan Tibia, Femur ve Pattella kemikleri arasında bulunan bir yapıdır. Menisküs ile ilgili rahatsızlıklar günümüzde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu rahatsızlar spor ve trafik kazaları, dize gelen darbeler ve vücut sabitken bacakların döndürülmesi gibi birçok hareket sebebi ile oluşmaktadır. Genellikle dizde batma, ağrıma ve şişlik belirtileri ile ortaya çıkar ve bunların sebebi ise bahsedilen hareketler neticesinde menisküslerde oluşan bozulmalar ve yırtılmalardır. Menisküs yırtılmalarında ve bozulmalarında günümüzde birtakım tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları; bozulan veya yırtılan kısmın dikilmesi, bu kısım dikilemeyecek durumda ise kesilip çıkartılması ya da kesilerek düzelmeyecekse de tamamının alınması işlemleridir. Alınan menisküslerin yerine, kadavralardan alınan menisküsler koyulmaktadır. Ancak bu durumda birtakım doku uyuşmazlıkları meydana gelmektedir. Diğer yöntem ise sentetik menisküs ile tedavi yöntemidir. Bu çalışmada amaç; bozulan doku ile değiştirilebilecek özellikte sentetik bir menisküs malzemesi tasarlamak ve üretmektir.
Özet (Çeviri)
Meniscal tissue is between 3 different bones, Tibia, Femur and Patella which are the bones of knee joint. In todays' world, meniscal degeneration is oftenly seen. The purposes of degeneration are sports accidents, car accidents, foreces that come on the knee joint and rotating knee joint while the body is stable etc. As a consequence of these reasons, meniscal injuries and tears are seen. Generally, pulsion and pain are the results of degeneration. Treatments are used in meniscal degenrations and tears. Sewing the degenerated or teared part, if that part is not able to be sewed, cutting and taking out that part of meniscus and if the part will not be cured by cutting operation, all the tissue is taken out. Instead of resent meniscus part, cadaver meniscus is used. However, some tissue incompatibilities might be seen. The other method is producing a synthetic meniscus and placing it in to knee. The aim of this thesis is to produce a synthetic meniscus implant that could be changed with deteriorated tissue.