Zn5(CO3)2.(OH)6 ve ZnCl2'den ultrasonik yöntem ile yüksek verimli çinko borat üretimi
Highly efficient zinc borate synthesis using hydrozincite and boric acid with ultrasonic method
- Tez No: 414170
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnorganik yapıda hidratlı bir bileşik olan Çinko borat en çok alev geciktirici ve korozyon azaltıcı olarak kullanılmaktadır. Çinko boratların özellikleri içerdiği B2O3 ve Zn oranına bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca, çinko boratlar, seramik, kauçuk, plastik, boya endüstrilerinde, elektrik izolasyonu ve kablolarda, ahşap uygulamalarında, ilaç ve çimento endüstrilerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Çinko borat, H3BO3 ve ZnO'in sulu ortamda 70°C üzerinde oluşan tepkimeleri ile elde edilir. 2ZnO.3B2O3.H2O birçok çinko borat çeşidinden birisidir. Bu bileşik 290°C'den yüksek sıcaklıklarda hidratasyona uğrayan kararlı bir yapıya sahiptir. Bu termal kararlılık sayesinde çinko borat, plastik ve kauçuklar için yüksek sıcaklık gerektiren proseslerde alev geciktirici olarak kullanılmaktadır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında dört farklı hammadde ile çinko borat üretimi gerçekleştirilmiştir. Sentezler sırasında, çinko kaynağı olarak; çinko karbonat, çinko klorür, bor kaynağı olarak; borik asit, tinkalkonit ve boraks kullanılmıştır. Ardından ürünler sırası ile X-Işınları Kırınım (XRD), Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopi (FT-IR) ve Raman Spektroskopi cihazları ile analiz edilmiş, Taramalı Elektron Mikroskobu ile yüzey morfolojileri ve tane büyüklükleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Zinc borate is an important inorganic hydrate borate material, which can be used as a flame retardant agent and corrosion resistance material. Zinc borate's properties can be change according to B2O3 and Zn ratio. Zinc borate is generally used in ceramic, rubber, plastic, dye industry, electric insulation and cable, wood application, pharmacy and cement industry. Zinc borate is obtained by reaction of H3BO3 and ZnO in an aqueous medium over 70°C temperature. 2ZnO.3B2O3.H2O is one of zinc borate types. This compound has stable structures which expose hydration at higher than 290°C. Due to thermal stability; Zinc Borate can be used as flame retardant at high temperature process of plastic and gum. In this study, zinc borate was produced with using four different raw materials. In Zinc Borate synthesis, zinc chloride and zinc carbonate was used as Zinc source; boric acid, tincalconite, borax was used as boron source. After the zinc borate synthesis, the products analyzed by XRD, FT-IR, Raman Spectroscopy and SEM.