Sivil havacılıkta navigasyon uygulamaları
Navigation applications in the civil aviation
- Tez No: 414177
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN SOYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde kullanılan hava trafik kontrol sistemlerinin temelini oluşturan ve sivil havacılıkta uzun yıllardan beri kullanılmakta olan radyo navigasyon yardımcıları, her geçen gün artan hava trafiği karşısında artık yetersiz kalmaktadır. Son yıllarda özellikle havacılık uygulamalarında kullanımı yaygınlaşan uydu navigasyon sistemleri, radyo navigasyon yardımcılarının sahip oldukları dezavantajları ortadan kaldırarak daha güvenilir bir navigasyon hizmeti verilebilmesine olanak sağlayan en etkin sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Küresel ölçekte hizmet veren ve 7 gün 24 saat, her türlü hava koşulunda gerçek zamanlı, güncel ve yüksek doğrulukta konumsal bilgi elde edilebilmesine olanak sağlayan ve kısaca GNSS (Global Navigation Satellite Systems) olarak adlandırılan uydu navigasyon sistemleri, hassasiyetin, doğruluğun ve emniyetin ön planda olduğu sivil havacılık uygulamalarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, radyo navigasyon yardımcıları, uydu navigasyon sistemleri ve bu sistemlerin sivil havacılıkta kullanımı incelenmiş olup, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen GNSS destekli uçuş kontrolü uygulaması anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radio navigation aids which are an essential element of the current air traffic control systems and have been used in civil aviation for many years, are inadequate to meet the growing volume of air traffic. Satellite navigation systems which eliminate the disadvantages of the radio navigation aids and allow to give more reliable navigation service, are becoming more widespread and popular in civil aviation applications in recent years. Satellite navigation systems which are shortly known as GNSS have been in service in a global scale and are widely used in the civil aviation applications in which precision, accuracy and safety are extremely important. These systems allow to acquire real-time, current and high accuracy positional information in any types of weather conditions 24/7. In this study, radio navigation aids, satellite navigation systems and the use of these systems in civil aviation are given. In addition, a sample application of the GNSS based flight inspection which had performed at Istanbul International Ataturk Airport is described.