Cam kesme problemine çok amaçlı yaklaşım
A multiobjective approach to glass cutting problem
- Tez No: 414184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EMİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Matematik, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Mathematics, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Cam üreticileri, sanayideki diğer üreticiler gibi maliyetleri azaltmak için büyük çaba harcamaktadırlar. Üretim sırasında oluşan hammadde maliyeti hem hammaddeyi satın alırken hem de kullanırken oluşur. Hammaddeyi kullanırken fire vermeden kullanmak çok önemlidir. Cam üretilirken oluşturulan cam blokları üzerinde yer yer kusurlar meydana gelmektedir. Bu kusurlar optik kusur, çizik, delik vs şeklinde örneklendilebilir. Küçük parçaları keserken bu tür kusurların bulunması camın kalitesini etkiler. Düşük kalitede bir ürün ya daha ucuza satılacaktır, ya da müşteri memnuniyetsizliği oluşturacaktır. Bu çalışmada cam kesme problemi çok amaçlı olarak modellenmiştir. Birinci amaç fireyi en küçüklemek, ikinci amaç ise kaliteyi en büyüklemektir. Bu doğrultuda NSGA II algoritması kullanılarak çözüm elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Glass manufacturers, is an intense effort to reduce costs as well as other manufacturers in the industry. The cost of raw materials occurs when buying it and when using it. Wasteless production when using raw material is very important. Some defects can be formed while producing from the soil. These defects can be optical, scratch, hole, branch, etc. These defects that consists on the produced small pieces, are effects the quality of the product. So the low quality product means that it can sell cheaper or it can undermine the manufacter's repetition. In this study, the glass cutting problem stated as multi objective problem. The first objective is minimizing the waste and the second objective is maximizing the quality. To solve the problem, NSGA II algorithm is used.