Gerçek zamanlı sabit GNSS referans ağlarının (CORS) baz uzunluğuna bağlı doğruluk analizi: TUSAGA-aktif örneği
Real time continuously operating GNSS referance networks (CORS) related to the accuracy analysis of base length: The example of TUSAGA-aktif
- Tez No: 414188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATINÇ PIRTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde nokta konumlarının belirlenmesinde GPS/GNSS(Global Positioning System/Global Navigation Satellite Systems) uygulamaları yaygın olarak kullanılmaktadır. Teknolojik gelişmeler bu uygulamalarda kısa zamanda yüksek doğruluklu konum belirlenmesine olanak sağlamıştır. Ülkemizde özellikle Gerçek Zamanlı Türkiye Ulusal Sabit GNSS Ağı (TUSAGA-Aktif/CORS-TR)'nın kurulmasından sonra CORS (Continuously Operating Reference System) kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu proje sayesinde anlık nokta konumu belirlemede kullanım kolaylığı, zaman tasarrufu, personel tasarrufu ve yeterli doğruluğun sağlanmasından dolayı artık CORS GPS yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak gerçek zamanlı veri yayınını sağlayan GNSS sabit istasyonlarından sürekli veri aktarımı sağlandığı için bu istasyonlara olan mesafenin konum doğruluğuna etkisi söz konusudur. Bu tez çalışmasında CORS uyumlu alıcılar ile yapılan uydu gözlemleri kullanılarak, Gerçek Zamanlı Türkiye Ulusal Sabit GNSS(Global Navigation Satellite Systems) Ağı (TUSAGA-Aktif/CORS-TR)'na ait sabit bir istasyondan uzaklığının nokta konum doğruluğunun etkisi araştırılmıştır. Çalışma bölgesine en yakın CORS sabit istasyonundan başlamak üzere yaklaşık 10 km aralıklarla nokta tesisi gerçekleştirilmiştir. Belirlenen bu noktalarda 30 sn kayıt aralığı ile altışar saatlik statik ölçüm yapılmıştır. Ayrıca tesis edilen 6 adet noktada ardı ardına farklı zaman aralıklarında 10 epok olacak şekilde VRS (Sanal Referans İstasyonu Yöntemi), FKP (Alan Düzeltme Parametreleri Yöntemi) ve MAC (Ana–Yardımcı Referans İstasyonları Yöntemi) ölçme yöntemi kullanılarak Ağ-RTK ölçümleri yapılmıştır. Farklı Ağ-RTK ölçüm tekniklerinden elde edilen veriler, statik ölçümlerden elde edilen veriler ile karşılaştırılmış ve doğruluk analizi yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, Ağ-RTK tekniklerinden hangisinin referans istasyonundan uzaklaştıkça, konum doğruluğunun daha az etkilendiği tespit edilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's view, an indispensable part of survey applications for the GNSS (Global Navigation Satellite System) is getting better and improving every day, used in more and more commonplace. Recent technological developments provide high accuracy GNSS observation in a short time. In our country, the use of CORS (Continuously Operating Reference System) has been spread after the establish of especially Real Time Turkey National Stable GNSS Network's (TUSAGA -Active/CORS-TR). In this project, when CORS is widely used, it was noticed that it provides us time saving, quick GNSS observation in high accuracy with less labor work. However, providing real-time data feeds from GNSS base station to this station for continuous data transfer is provided to the effect of the distance from the location accuracy is concerned. In this thesis, GPS observation data sets were acquired with CORS adaptable receivers using satellite observations. Moreover, Turkish National Permanent GNSS Network (TNPGN – Active /CORS-TR)'s control point of the distance from a fixed station location accuracy will be discussed after the investigation. This study conducted in the area starting from the nearest CORS fixed station facilities which have been the point at intervals of 10 km, and determined with a recording interval of 15 seconds of the six-hour static GPS measurements. The data was acquired on the six control point repeatedly at different time intervals of 10 epochs to be the VRS (Virtual Reference Station), the FKP (flächenkorrekturparamet's) and the MAC (Master-Auxiliary Concept) measurement method using the CORS measurements were made. The static GPS observation data sets were compared using the different measurement methods and the accuracy analysis made using the data sets. As a result of the study, we wanted to observe and understand how affected the position accuracy goes away from the control point in the different measurement methods.