Ortaokul öğrencilerinde bilgisayar oyunu geliştirme sürecinin öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerine ve algoritma başarılarına etkisi
The effects of computer games development process on primary school students' critical thinking skills and algorithm achievements
  1. Tez No: 414189
  2. Yazar: UĞUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT BAHADIR KERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma bilgisayar oyunu geliştirme sürecinin eleştirel düşünme becerilerine ve algoritma başarılarına etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Araştırma ön test - son test kontrol gruplu araştırma modelindedir. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul' un Kartal ilçesinde bulunan Kartal Milli Eğitim Vakfı Ortaokulu 6. sınıflarında yer alan 54 öğrenci oluşturmaktadır. Yansız olarak seçilen iki sınıf kontrol ve deney gruplarını oluşturmaktadır. Araştırma altı hafta uygulanmıştır. Bilişim teknolojileri ve yazılım dersindeki algoritma konusu deney grubu ile oyun geliştirme süreci olarak işlenirken kontrol grubu ile geleneksel yöntemle işlenmiştir. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak eleştirel düşünme becerileri görüşme formu, algoritma başarı testi kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olan görüşme formu ile araştırma sonunda, deney grubu öğrencilerinin uygulama sürecine ilişkin düşüncelerinin alınması amaçlanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde kovaryans ve t-testi analizleri kullanılmıştır. Veriler SPSS paket programı ile bilgisayarda çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, bilgisayar oyunu geliştirme süreci ile algoritma ve programlama derslerini yapmak geleneksel yöntem ile yapılan derslere göre eleştirel düşünme becerilerini ve algoritma başarılarını anlamlı düzeyde olumlu etkilediği görülmüştür. Uygulama sonunda deney grubu öğrencileri ile yapılan görüşmede öğrencilerin bilgisayar programlamaya yönelik ilgilerinin arttığı gözlenmiştir. Sonuç olarak ortaokul öğrencilerinde bilgisayar oyunu geliştirme sürecinin, eleştirel düşünme becerileri ve algoritma başarılarında etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is to examine the effects of computer games development process on primary school students' critical thinking skills and algorithm achievements. The prepost - test control group research model was used in this study. Totally 54 students in the 6th grade of Kartal Milli Eğitim Vakfı primary school participated in the study. Control and exprimental groups are composed of randomly selected two classes. The application of this study took six weeks in total. Experiment group learned algoritm using game development process while the control group learned the same topic through traditional didactic teaching method. Critical Thinking Skills Interviews and Algorithm Achievement Test used in this study to collect quantitative data. The purpose of the qualitative interview form is to evaluate the application process from the point of exprimental group students. The data obtained in the study were analysed by using covariance and t- test is used. The data obtained in the study were analysed by the computer programme SPSS. The result of the research has shown that learning algoritm using computer game development process makes a significant positive difference critical thinking skills and algorithm achievement scores rather than traditional didactic teaching method. It is also found during the interviews that control group students has shown more interest for computer programming after the experimental study. Findings obtained from the analysis expressed that computer games development process has positive effects on primary school student's critical thinking skills and algorithm achievements.