Ticari araç direksiyon sistemleri için kullanılan değişken deplasmanlı paletli pompanın mekanik konstrüksiyonundaki davranışların incelenmesi
Analysis of mechanic construction behavior for variable displacement vane pump for steering system in commercial vehicle
- Tez No: 414191
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ERDEM BOĞOÇLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Paletli pompalar birçok alanda orta ve düşük viskoziteli sıvıların transferinde yaygın olarak kullanılan özellikle düşük gürültü seviyeleri sebebiyle kapalı alanda çalışan hidrolik sistemlerde tercih edilen pozitif deplasmanlı aktarım pompalarıdır. Ürettikleri debi pompa hacimlerine göre yüksektir. Paletli pompa, paletleri bir halka boyunca hareket ettirerek pompalama hareketi yapar. Paletli pompa rotor, paletler, stator ve üzerinde giriş ve çıkış delikleri bulunan dağıtım plakalarından oluşur. Rotor, elektrik motoru tarafından döndürülür. Bu esnada paletler merkezkaç kuvvetinin etkisiyle açılır. Stator ile temasa geçer. Stator sabittir, dönmez. Rotor döndükçe önce büyüyen sonra küçülen hacimler oluşur. Yani emilir ve basılır. Basit gözüken bu çalışma sisteminde, tasarımı birçok parametre etkilemektir. Bu çalışmada değişken deplasmanlı paletli pompanın mekanik konstrüksiyonu incelenmiş ve dinamik davranış denklemleri oluşturulmuştur. Teorik hesaplar yapılarak konstrüksiyonun incelenmesi yerine deneysel yöntemlerle transfer fonksiyonu oluşturulmuştur. MATLAB ile yazılan program vasıtası ile basınç-devir testlerinden elde edilen veriler Fast Fourier serileri yardımıyla zaman domaininden frekans domainine çevrilmiştir. Deneysel verilerle elde edilen transfer fonksiyonu eğrisi kullanılarak ve basıncın ikinci mertebeden olduğu kabul edilerek optimizasyonla denklem parametreleri bulunmuştur. Frekans ve zaman alanlarında basıncın dinamik davranış denklemleri oluşturulmuş ve tasarım yönlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The vane pumps , which especially are preferred for working closed areas in hydraulic system, use in many areas of transferring medium and low viscosity liquids commonly. The pump produce higher flow that considering its volume. Vane pump pumping the liquid with vanes moving. The vane pumps composed of rotor, stator, vanes and a plate that has inlet ans outlet parts located on. The rotor is rotated by the electric motor. Meanwhile wanes opens under the influence of centrifugal force. Into contact with the stator. Stator is fixed, it does not rotate. When the rotor rotates, firstly bigger than smaller volumes are formed. In other word absorbed and pressed the volume. In this system design is affected by many parameters. In this study, mechanical construction behavior for variable displacement vane pump are investigated and dynamic response are made. Instead of using theorical calculating; experimental techniques are used for transfer functions. With using a program is written in MATLAB©; pressure-rpm test results are transferred with Fast Fourier Transformation. Fuction parametres are made up with transfer function line and accepting the pressure into second-degree. Dynamic response fuction for pressure are made and the design are directed with this function.