Savrulma engelleyici kontrolün gerçekçi araç modellerinde denemesi
Testing yaw stabilization control algorithms on realistic vehicle models
- Tez No: 151411
 - Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT GÜVENÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
SAVRULMA ENGELLEYİCİ KONTROLÜN GERÇEKÇİ ARAÇ MODELLERİNDE DENENMESİ Özet Bu tezde savrulma engelleyici bir aktif güvenlik kontrol sistemi tasarlanmış ve yol testleri ADAMS programında tasarlanan gerçekçi bir araç modeliyle denenmiştir. Yapılan farklı yol testleri ile kontrolcünün bozucu savrulma momentlerine karşı davranışları değerlendirilmiş ve karşılaştırmalı grafiklerle sonuçlar sunulmuştur. Birinci bölümde, çeşitli ticari ya da ticarileştirilmeye çalışılan aktif güvenlik sistemlerine değinilmiştir. Araç modellerinin tarihten günümüze gelişmesi üzerinde de durulmuştur. Ayrıca bu bölümde savrulma stabilizasyonu için kullanılan elektronik direksiyon ve tekil frenleme çalışmalarına da değinilmiştir. İkinci bölümde, savrulma stabilizasyonu üzerinde durulmuş, savrulma stabilizasyonunda düzeltici savrulma momentlerinin yaratılmasına değinilmiştir. Ayrıca aktif güvenlik sistemleri ile birlikte çalışan ABS fren sistemleri, tekil frenleme ve elektronik direksiyon sistemleri hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, yol testlerinde kullanılan araç modelinin üzerinde durulmuş, ADAMS programında hazırlanan gerçekçi araç modeline ait parametreler ve ayrıntılar verilmiştir. Ayrıca bu bölümde gerçekçi araç modelinin kullanıldığı açık çevrim yol manevraları da gerçekleştirilmiştir. Dördüncü bölümde ise araç kontrol sistemleri ve ESP sistemi üzerinde durulmuş, ADAMS modelinde tekil frenlemenin ve direksiyon kontrolünün gerçekleştirilmesine değinilmiştir. Ayrıca bu bölümde araç kontrolcünün Simulink modeli üzerinde durulmuş ve model ile ilgili ayrıntılar verilmiştir. Model regülatörünün yapısı ve model regülatörü prensibi ile direksiyon ve fren kontrolcülerinin tasarımı beşinci bölümde verilmiştir. Ayrıca bu bölümde direksiyon ve fren kontrolcülerin birlikte çalıştırılmasına da değinilmiştir. Kontrolcünün kullanıldığı yol testleri ile ilgili ayrıntılar ve bu testlerin sonuçları altıncı bölümde verilmiştir. Ayrıca bu bölümde kontrolcüden alınan sinyaller de gösterilmiştir. Yedinci ve son bölümde ise elde edilen sonuçlar analiz edilmiş ve gelecekte yapılabilecek çalışmalar hakkında yorumlarda bulunulmuştur XIV
Özet (Çeviri)
TESTING YAW STABILIZATION CONTROL ALGORITHMS ON REALISTIC VEHICLE MODELS Summary In this thesis, a yaw stability control algorithm is designed and tested on a realistic vehicle model that designed in ADAMS software. In order to observe the behaviour of the controller under the effect of yaw disturbance moments, different road tests were used. In the first chapter, different active safety systems that belong to various manufacturers are presented. The brief history of different vehicle models are given. Individual wheel braking and steer by wire systems for yaw stabilization are also mentioned. In the second chapter, yaw stabilization is mentioned. As a part of yaw stabilization, creating corrective yaw moments is defined. Also ABS systems, individual wheel braking and steer by wire systems are mentioned here. In the third chapter, the vehicle model that was used in road tests was mentioned, details and some parameters of realistic vehicle model that was created in ADAMS software were given in this chapter. Open loop road maneuvers that the realistic vehicle model was used in were also presented. In the fourth chapter, vehicle control systems and ESP systems are mentioned. Realization of individual wheel braking and steer by wire application is also presented. Additionally, the Simulink model that belongs to the controller is given in the fourth chapter. Structure of the model regulator and designing steering and braking controllers with model regulator principle are given in the fifth chapter. Coordination of braking and steering controllers is also mentioned in that chapter. Road tests for controller testing purpose are defined in the sixth chapter. Results of the road tests are also given and analysed. Additionally, signals obtained from the controller are presented in Chapter 6. ^ The seventh and last chapter of the thesis includes comments and recommandations for future work. xv