Delta asalımsı idealler ve asalımsı alt modüller
Delta primary ideals and primary submodules
  1. Tez No: 414219
  2. Yazar: AYŞE NUR TOMRUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL YEŞİLOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada; öncelikle halka ve modül teorisi kısaca anlatılmıştır. sonraki bölümde değişmeli halkalarda delta asalımsı idealleri incelemek için öncelikle ideal genişlemesi ve buradan yola çıkarak delta asalım sı idealler tanımlanmıştır. bu tanımlar örneklerle açıklandıktan sonra genişlemelere ait bazı ek özellikler verilmiştir. Sonrasında asalımsı alt modüller incelenmiştir. Son olarak asalımsı ayrışım ve asalımsı ayrışımın modülün değişik kuvvetlerindeki durumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly ring and module theory were described shortly. In the next part for explain delta primary ideals in commutative rings, firstly ideal expansion and from this delta primary ideals were defined. after these definitions explained with some examples, some features about axpansions were given. After that primary submodules were examined. Finally, in this part, primary decomposition and status of primary decomposition with its different powers were examined.