VV cephei türü delta sagittae yıldızının morötesi tayflarının incelenmesi
A Study of iue spectra of vv ceptype binary system: Delta Sagittae
- Tez No: 13026
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMANUR ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
iii ÖZET Yüksek Lisans Tezi VV CEPHEİ TÜRÜ DELTA SAGİTTAE YILDIZININ MORÖTESİ TAYFLARININ İNCELENMESİ Ayvur AKALIM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Astronomi w Uzay Bilimleri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Semanur ENDİM 1990, Sayfa : 99 Jüri : Prof. Dr. Semanur Engin Prof. Dr. Ümit Kızıloğlu Doç. Dr. İ. Ethem Derman Bu tez çalışmasına IUE-Moröte Keşif Uydusu tanıtıldıktan sonra, W Cephei türü atmosferik örten çift yıldız Delta Sagittae sisteminin moröte tayfları ve Ankara Üniversitesi Rasathanesi'nde yapılmakta olan fotometrik gözlemler incelenmiştir. Delta Sagittae sisteminin moröte bölgede IÜE Uydusu ile alınmış tayflarında, çizgi tanısı yapılmış ve bası çizgilerin dikine hızları ölçülmüştür. Dikine hızlar, sıcak bileşenin yörüngesel hareketi ile bu yıldızın etrafındaki rüzgarın tedirgin edildiği sonucunu vermiştir. Sıcak bileşenin sürekli tayfına Kurucz atmosfer modellerinin fit edilmesi ile bu bileşenin tayf türü AO olarak bulunmuştur. Fotometrik gözlemler ise dev bileşenin pulsasyon yaptığı ve Delta Sagittae sisteminin atmosferik tutulma gösterdiği sonucunu vermiştir. AHAETAR KELİMELER: Atmosferik örten çift yıldızlar, 8 Sge, morötesi tayf.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master 's Thesis A STUDY OF IUE SPECTRA OF VV CEP TYPE BİNARY SYSTEM: DELTA SAGITTAE Ayvur AKALIM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Astronomy and Space Sciences Supervisor : Prof. Dr. Semanur ENGİH 1990, Page : 99 Jury : Prof. Dr. Semanur Engin Prof. Dr. Ümit Kıaloglu Assoc. Prof. Dr. İ. Ethem Derman In the present thesis, after presenting lUE-Interaational Ultraviolet Explorer Satellite, the ultraviolet spectra and ongoing photometric observations of W Cephei type star Delta Sagittae have been investigated. The photometric observations are carried out at the A. U. Observatory. The line identification were made on the IUE spectra of Delta Sagittae and the radial velocities of some lines are measured. The measured radial velocities show that the wind around hot component was affected by the orbital motion of this component. The continium of the spectrum of hot component are fitted by Kurucs Atmosphere Models and spectral type of this component was found as AO. The photometric observations show some signitures of atmospheric eclipse and regular oscillations probably due to the pulsation of cool giant component. OY WORDS: Atmosperic eclipsing binaries, S Sge, ultraviolet spectra.