Hiperhalkalarda asal hiperidealler
Prime hyperideals over hyperrings
- Tez No: 638552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL YEŞİLOT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Hiperyapılar 1934 yılında temelleri atılan bir konudur. Bazı durumlarda toplama işleminin sonucunun bir küme olması, bazen çarpma işleminin sonucunun bir küme olması bazen ise her ikisinin de sonucunun bir küme olması hiperyapıları klasik cebirden farklı kılar. Ayrıca hiperyapılar kimya, yapay zeka, kodlama, fuzy kümeleri, graflar ve olasılık konularında çalışılmasından dolayı uygulama alanı geniş bir konudur. Bu çalışmada 3. bölümde 2-yutan hiperidealler üzerinde çalışılmış ve 2-yutan hiperideallerin sağladığı bazı özellikler gösterilmiştir. 4. bölümde delta-asalımsı hiperidealler araştırılmış ve çeşitli özellikleri verilmiştir. 5. bölümde ise 2-yutan delta -asalımsı hiperidealler incelenmiştir. 6. bölümde ise düzgün asalımsı hiperideal tanımlanmış ve çeşitli özellikleri ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hyperstructures is a subject founded in 1934. Hyperstructures are different from abstract algebra since in some case outcome of addition is a set, in some case outcome of multiplication is a set and in some case both of them is a set. Also hyperstructures are wide range of application field and used in chemistry, fuzzy sets, artificial intelligence, graphs, probability, coding. In this study, in chapter 3 we studied about 2-absorbing hyperideals. In chapter 4 we studied delta -primary hyperideals and gived some properties of them. In chapter 5 we investigated 2-absorbing delta -primary hyperideals ve gived some examples. In chapter 6 we analyse uniformly primary hyperideals.