Değişmeli halkalar üzerindeki bazı bulanık idealler
Some fuzzy ideals on commutative rings
  1. Tez No: 638561
  2. Yazar: DENİZ SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL YEŞİLOT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Matematikte, mühendislikte ya da çe¸sitli teknik alanlarda ifadesi zor ya da veriye dökmesi imkansız olan belirsizliklerin anlatımına ve çözümüne olanak saglayan bulanık mantıga ihtiyaç git gide artmaktadır. Bu ihtiyaç üzerine bulanık küme kavramı gelstirilmis temel tanım ve özellikleri ortaya çıkmı¸stır. Zadehin“Bulanık Kümeler”adlı çalı¸smasından bugüne kadar bu alanda birçok çalı¸sma yapılmı¸stır. Bu alanlardan biri olan bulanık halkanın önemli bir yapıtaşı olan asal ve asalımsı bulanık idealler üzerine her ne kadar çalışmalar olsa da, asal ve asalımsı bulanık ideallerin genişlemesi henüz yapılmamıştır. Bu tezde, bulanık idealler bir fonksiyon yardımı ile genişletecek, yeni bir ideal yapısı oluşturulacak ve bu yapının özellikleri araştırılacaktır. Daha sonra asalımsı bulanık ideal ve asal bulanık idealin genellemesi olan 2-yutan asalımsı bulanık ideal kavramı tanıtılacak ve temel özellikleri incelenecektir. Tüm bu çalışmalar ışığında da her iki kavram sentezlenerek 2-yutan δ-asalımsı bulanık ideal kavramı karakterize edilecektir. Bulanık halka teorisinde yaptığımız çalışmaları bulanık modül teorisinde de araştırıp, tüm özellikleriyle ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
There is a growing need for fuzzy logic in mathematics, engineering, or in various technical fields that allows expression and resolution of uncertainties that are difficult to express or impossible to pour into data. Based on this need, the concept of fuzzy set has been developed and its basic definitions and properties have emerged. Since the study of Zadeh titled“Fuzzy Sets”, many studies have been conducted in this field. Although there are studies on prime and prime fuzzy ideals, an important building block of fuzzy ring, which is one of these areas, the expansion of prime and prime fuzzy ideals has not been done yet.In this thesis, fuzzy ideals will be expanded with the help of a function, a new ideal structure will be formed and the properties of this structure will be investigated. Then, the concept of 2-absorbing primary fuzzy ideal which is the generalization of prime fuzzy ideal and primary fuzzy ideal will be introduced and its basic properties will be examined. In the light of all these studies, both concepts will be synthesized and the 2-absorbing delta primary fuzzy ideal concept will be characterized. Our work in fuzzy ring theory will also be investigated in fuzzy module theory and will be covered with all its features.