Hava kirliliğine neden olan gazların algılanmasına yönelik sensörlerin geliştirilmesi
Developing gas sensors for detection of gases causing air pollution
  1. Tez No: 414229
  2. Yazar: ŞEYMA ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kimya endüstrisindeki hızlı gelişmelerle birlikte hava kirliliğini yerinde algılamak oldukça büyük bir önem kazandı.Amerika Birleşik Devletleri'nde zehirli maddeler ve hastalıkları kayıtları tutan birimin belirttiğine göre uzun süre düşük miktarlarda (yılda 200ppm)toluene maruz kalmak akciğer hasarına, hafıza kaybı ve mide bulantısı gibi şikayetlere neden olabilir. Daha yüksek miktarlarda (yılda 600 ppm) toluene maruz kalmak beyinde kalıcı hasara yol açarken, devamında ölümle sonuçlanır. Günümüzde bu organik uçucunun konsantrasyonunu saptamanın en güvenilir yolu, örneklerin kimyasal veya gaz kromatografi teknikleriyle ölçüldüğü laboratuvar analizidir. Bu yöntemler son derece doğru ve hassas sonuçlar elde etmesiyle avantaj sağlar. Ancak yinede örneği almak ve sonuçlara ulaşmak arasında doğal gecikmeler olabilir.Bu yüzden taşınabilir, hassas, seçici ve güvenilir gaz sensörü tüm bu standartları karşılayacak özellikte geliştirilmiş olmalıdır.Bu tezde, toluen,etanol,ksilen gibi uçucu organik bileşiklerin algılanmasına yönelik sensörler geliştirmeyi amaçladık. Metalofitalosiyanin ince filmlerine gönderilen ksilen buharının iletkenliği, hassasiyeti ve adsorpsiyon kinetiklerine nemin etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
With the fast development of the chemical industry, the detection of air pollutants, especially in situ, is extremely important.The Agency for Toxic Substances and Disease Registry in the USA state that long-term low-level exposure (200 ppm for over 1 year) to toluene can cause damage to kidneys, memory loss and nausea. Higher levels of toluene (600 ppm for over 1 year) can cause permanent damage to the brain, and continuous exposure can result in death. At present, the most reliable way to determine concentrations of this organic vapour is in an analytical laboratory, where samples of air are sent and tested by chemical or gas chromatography techniques. These methods have the advantages of being very accurate and sensitive (down the parts per billion level), yet there are inherent delays between taking the sample and receiving the results. Therefore, a portable, sensitive, selective and reliable gas sensor has to be developed to meet this new standard.In this thesis, we aimed to develop a sensor for the detection of volatile organic compound vapors such as toluene, xylene and ethanol. The effects of relative humidity on baseline conductivity, volatile organic compound (VOC) sensitivity and adsorption kinetics of xylene vapor on metallophthalocyanine thin films have been studied.