Amerikan fantastik sinemasında kendini yineleyen motifler
The Motifs repating themselves in the American fantastic cinema
- Tez No: 41423
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUTLU PARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET“Amerikan Fantastik Sinemasında Kendini Yineleyen Motifler”konulu Yüksek Lisana Tezi'nin özünde, kapitalist düzenin işlerliğini kaybetmemesi adına sinema sektörü yoluyla hedef kitlelere ulaşan mesajlar ele alınıyor. Dünya nüfusunun ve ülke nüfuslarının olağanüstü boyutlara vardığı günümüzde, Amerika gibi çeşitli etnik grupların oluşturduğu rengarenk sosyal yelpazenin toplumsal anomiyi, dolayısıyla tüketim toplumunun dengesini alt-üst edebilecek bir kaosu doğurmaması adına sinemanın üstlendiği misyon irdeleniyor tezin genelinde. Bu savın desteklenmesi doğrultusunda. Birinci Bölüm 'de ele alınan mit ve fantazya koşutluğu, arkaik dönemin düzen düzenleyicisi mitleri ile teknoloji toplumunun düzen onaylayıcıları fantazyalar arasında göze çarpan benzerlikleri irdeliyor. Daha sonra ele alınan Sinema-Birey-Toplam olguları arasındaki iletişim ise, birbirlerini etkilemeleri açısından ön plana çıkarılıyor. Bu doğrultuda bireyin toplum içinde var olmak için uyması gereken kuralların, en az örgün eğitim kadar ama çok daha uzun süre etkili olan sinema tarafından gösterildiği, toplumsal karmaşa anlarında ise kitlelerin fantastik ürünlere ilgisinin arttığı savunuluyor. Bu üç olgu arasındaki karşılıklı bağımlılığa dayanan ilişki vurgulanıyor. Tezin İkinci Bölümü 'nde ise, sinema tarikinden kelli başlı örneklerin 7 ayrı korku kaynağı başlığı altında hangi amaca hizmet etme amaçlı varoluş kazandıkları irdeleniyor. Fantastik sinema «7klişeleri, her klişenin kullanılsa nedeni ele alınarak tüm banların insanoğlunun kendisinden ya da doğadan kaynaklanan korkularına olan zaafından güç bulan anlatım tarzları olduğu ileri sürülüyor. Bu anlatım tarzları ve ele alınan korku motiflerinin belirli bir amaca hizmet ettiği, bu amacın da var olan düzenin tehlikelerden arındırılmış bir şekilde işlerliğine davam etmesi olduğu öne sürülüyor. Buna göre örnekler içinde yer alan Dracula'lar, Frankenstein 'lar, Norman Bates adıyla biçimlenen tüm sapıklar, şizofrenler, ruh hastaları, hayvani ve asosyal Ö2üne kurban olmuş tüm kahramanlar, şeytana tapanlar, şeytan ve cadılar, ya da "Monster* tiplemeleri (dünya kökenli ya da dünya kökenli olmayan tüm yaratıklar) insanoğlunun varlığı ile ilgili çeşitli korkularının somut biçimleri olarak ortaya çıkıyor. İnsanoğlunun kollektif korkularını somutlaştıran sinemanın bu yoldan geleneksel toplumların toplumsal yaşantıyı kontrol eden mitolojik hikayelerinin misyonuna benzer bir misyonu yüklenmekte olduğu savı tezin geneline hakim oluyor. 68
Özet (Çeviri)
ABSTARCT What is essentially dealt with in this thesis, titled "The Motifs Repating Themselves in the American Fantastic Cinema^ is the messages, conveyed to the targeted mass through cinema industry in order to keep the working of capitalist order stable and permanent. In our work, we examine the mission which has been taken upon by cinema and which aims to preclude the multi-cultural social structure of countries such as America, whose populations, composed of various ethnic groups, have reached very high levels, from leading to a social anomy that may damage the equilibrium of consumer society by inciting a social caos. In order to support this argument, we, in the first section of the work, point at some remarkable similarities between myths of archaic times as the organizers of social order and phantasms as affirmative agents of technology-based modern society. Then, interactions between cinema, individual and society are emphasized in terms of their effects on each other in a mutual process. Our argument here is that those rules which the individual must obey in order to exist in society are indicated by cinema as much as educational instutions do, and interest of masses in fantastic works increases in times of a social caos. in the second section of our work, through several films taken as examples, seven different sources of horror are analysed in terms of for what aims these films are designed. Here, fantastic cinema cliches are considered in relation to the reasons for being used, and it is argued that such modes of expression derive their power of effect from fears of human beings arising from things inherited in their ownexistence or from the nature. The esential approach here is that these nodes of expressions and motifs used in such horror films are serving a certain aim, which is to ensure that the existing social order would continue functioning by being freed from potential dangers and threats. That means, all those Draculas, Frankensteins, perverts, schizophrenic patient represented by the name of Norman Bates and other heros of such films as vampires and devilish creatures (having a worldly origin or coming from somewhere outside the world) appear as concrete forms of these fears of human beings. So, the argument which makes itself felt through the work is that cinema, which endows collective fears of people with concrete forms, has got a mission which is similar to that of mythological stories of traditional communities of the past that controlled communal life.