Sabit burulma momentine zorlanan bir konteyner gemisinde kayma gerilmelerinin analitik ve nümerik olarak incelenmesi
Analytical and numerical investigation of shear stress of a container ship under constant torsional moment
  1. Tez No: 414233
  2. Yazar: MUSTAFA TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDOĞAN ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Geniş güverte açıklığı bulunan gemilerde burulma momentine bağlı yapısal etkiler büyük önem taşımaktadır. Dalgaların gemi omuzluklarından alınması ve simetrik olmayan yüklemeler, burulma momentinin oluşmasında asıl etkendir. Burulma momentinden kaynaklanan kayma gerilmeleri, güverte açıklığına bağlı olarak çok yüksek değerlere çıkabilmektedirler. Bu çalışmada, geniş güverte açıklığına sahip bir konteyner gemisinin orta kesitinde oluşan burulma momentine bağlı kayma gerilmeleri, analitik ve nümerik yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Konteyner gemisinin boyutlandırılmasında ve uygulanan üniform burulma momentinin hesaplanmasında Türk Loydu Kuralları kullanılmıştır. Analitik hesaplarda üniform burulma (St. Venant burulması) teorisi, nümerik hesaplarda ise sonlu elemanlar teorisi kullanılmıştır. 3 boyutlu model tasarımı SolidWorks 2012 paket programında yapılmış, analizler HyperWorks paket programında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In ships which have large deck openings, structural effects related to torsional moments are of great importance. The main parameter of the formation of torsional moment is to take the waves from the bows of the ship and non-symetrical loadings. The shear stress which is caused by the torsional moment can reach to remarkable values due to the deck openings. In this study, calculation and comparison of the shear stress due to torsional moment on the cross section of a containership with large deck openings has been examined using analitical and numerical methods. Turkish Lloyd's Rules have been used for dimensioning the containership and calculating the applied uniform torsional moment. Uniform torsion ( St. Venant's Torsion) theory was used for the analitical calculations. Finite element method was used for the numerical calculations. 3D model was built using SolidWorks 2012 software, and HyperWorks software was used for the FE analysis.