Bir halkanın ideal genişlemesinin idealleri
The ideal structure of ideal extension
  1. Tez No: 414234
  2. Yazar: FATMA CİRİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT HAKAN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında İdeal (Dorroh) Genişlemesi incelenmiştir. Ön bilgiler kısmında halkalar hakkında temel tanımlar ve teoremler verilmiştir. Daha sonra değişmeli ve birimli halkalarda bazı ideallerin yapısı ve özellikleri incelenmiştir. Özel olarak Zn ve ZxZn halkasının ideallerine yer verilmiştir. Ayrıca ideal genişlemesiyle ilgili tanım, teorem ve özellikler belirtilmiş ve İdeal genişlemesinin ideal yapısından bahsedilmiştir. Son olarak Z*Zn ideal genişlemesinin bazı idealleri karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the ring of Ideal(Dorroh) extension is examined. Firstly, basic definitions and theorems are given about rings and ideals. And then, we have investigated some ideals in commutative ring with identity. The ideals of Zn and ZxZn are given. Also, the definitions, theorems and notions are studied about Ideal Extension. And the ideals of Ideal Extension are mentioned. Lastly, some ideals of Z*Zn have been characterized.