Modüllerin idealleştirilmesi
Idealization of modules
  1. Tez No: 414242
  2. Yazar: TUĞBA ARKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT HAKAN ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tez çalışmasında halka ve modüller ile ilgili temel bilgiler ve bazı özel alt modüller hakkındaki tanım ve teoremler ön bilgi olarak verilmiştir. Bu ön bilgilerin ardından R değişmeli ve birimli bir halka ve M de bir R-modül olmak üzere bir modülün idealleştirilmesi olan R(+)M halkası hakkında tanım ve özellikler verilerek yapısı incelenmiş ve bu halka yapısı üzerinde karakterize edilmiş bazı özel idealler ile ilgili bilgilerin bir kısmı derlenerek, R(+)M halkasının homojen yapıda olan bazı yeni idealleri karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the fundamental informations regarding rings and modules, and definitions, theorems in some distinguished submodules have been given as preliminaries. After these preliminaries, structure of the ring R(+)M which is idealization of a module where R is a commutative ring with identity and M is an R-module has been examined by giving some definitions and properties about the ring, and some new ideals of the ring R(+)M which are homogeneous have been characterized by gathering together informations regarding some specific ideals, were characterized on the ring.