Otobüsle kent içi toplu taşıma koridorlarında gürültü kontrolü: İstanbul metrobüs hattı örneği
Noise control in bus rapid transit systems in Istanbul
  1. Tez No: 414247
  2. Yazar: BERİVAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SİNAN YARDIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Günümüzde yüksek ses düzeylerinin insan sağlığı ve psikolojisi üzerindeki olumsuz etkileri bilinmektedir. Özellikle gün içerisinde yoğun olarak talep edilen kentiçi hızlı otobüs sistemlerinden“metrobüs sistemleri”kullanıcıları açısından, metrobüs sistemindeki duraklarda maruz kalınan gürültü düzeylerinin belirlenmesi, insan sağlığının korunması için alınabilecek önlemlerin tespit edilmesi amacıyla önem kazanmaktadır. Bu çalışmada 21-27 Temmuz 2015 tarihleri arasında, İstanbul Metrobüs hattında Cevizlibağ ve Zincirlikuyu arasındaki 12 durakta, sırasıyla zirve ve gün içi saatler olan; 07:00-09:00, 17:00-19:00 ve 12:00-14:00 saatlerinde, metrobüs duraklarında tespit edilen gürültü düzeyleri sunulmuştur. Elde edilen sonuçlar, ölçüm yapılan duraklardaki baskın gürültü seviyesinin 80 dBA ila 96 dBA arasında olduğunu göstermektedir. Bu gürültü düzeyleri, yolcularda ve duraklarda görev yapan personelde, psikolojik ve fizyolojik etkiler yaratacak, hatta maruz kalınan süreye bağlı olarak işitme problemleri ve hasarlarına sebebiyet verecek derecede yüksek bulunmuştur. Çalışılan duraklarda gürültü ölçümleriyle birlikte taşıt hacmi, ortalama taşıt hızı ve ağır taşıt oranı ilişkilerini incelemek için dedektör verilerinden yararlanılmıştır. Ses düzeyi ölçümlerinin gerçekleştirildiği tarih ve saat aralığındaki dedektör verileri İ.B.B. Trafik Kontrol Merkezi'nden temin edilmiştir. Ses düzeyi artan taşıt sayısı ve hızı ile artmaktadır. Ağır taşıt oranı ile ses düzeyi arasında doğrusal bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the negative effects of high noise levels on human health and psychology are well known.“Metrobus systems”are urban rapid transit systems which are used extensively in the daytime hours. Determination of noise exposure levels at the metrobus stations are getting more important to detect precautions for the protection of human health. In this study, the noise levels were determined at the selected stations. Data were collected at 12 different stations and peak hours, which morning 07:00-09:00, evening 17:00-19:00 and noon 12:00-14:00, from 21 July 2015 to 27 July 2015. The results show that dominant noise levels were between 80 dBA and 96 dBA. This noise levels may cause to psychological and physiological effects on passenger and staff who work at the station, even it may cause hearing problems and damage to depending on the duration time. Vehicle volume, average vehicle speed and % heavy vehicles rate data was obtained from the I.B.B. Traffic Control Centre. Relationship between the data and noise levels were examined. Sound level is increasing with the increasing volume and speed of vehicles. Heavy vehicles rate with no correlation between the sound level.