Kent içi toplu taşıma sistemleri ve Malatya örneği
Urban public transport systems and Malatya example
- Tez No: 391782
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ILICALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde dünyanın büyük kentlerindeki nüfus artışı beraberinde pek çok sorunu da getirmiştir. Bunların içerisinde en büyük paya sahip olan ise ulaşım sorunudur. Kent içinde etkin, sağlıklı ve ekonomik bir ulaştırma sisteminin kurulması gerekir. Ulaşım problemlerinin çözümünde taşıtların yerine insanların hızlı, ekonomik, güvenli, konforlu ve özgür hareket etmesini sağlayacak ve yolculukları otomobilden toplu taşıma sistemine kaydıracak bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmakta, bunu gerçekleştirebilmek ise bireysel taşımacılık yerine toplu taşıma sistemlerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak ile mümkün olmaktadır. Tez çalışmasına konu Malatya ilinde toplu taşımacılık faytonlardan sonra ilk olarak lastik tekerlekli araçlar ile sağlanmıştır. Günümüzde ise kent içi toplu taşıma otobüsler ve minibüsler ile sağlanmaktadır. Genellikle küçük ve orta ölçekli kentlerde toplu taşıma özel halk otobüsleri ile sağlanmaktadır. Ancak Malatya ilinde otobüs hatları belediye aracılığı ile yürütülmektedir. Minibüsler ise özel teşebbüsler aracılığı ile çalıştırılmaktadır. 2014 yılında hizmete girecek olan trambüslere mevcut otobüs ve minibüslerin entegre edilmesi ile sağlıklı bir toplu taşıma sistemi ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, the population growth in the world's major cities also brought with it many problems. If they are having the largest share of the transportation problem. Effective in Kent, healthy and affordable transport system needs to be established. Transportation in solving the problems of the vehicles instead of people, fast, affordable, safe, comfortable and free movement will be provided and the trip from the car to public transport system to shift approach are needed, to achieve it, the individual transport rather than public transport system to enhance and promote is made possible by. Thesis subject to public transportation in the province ofMalatya as coach after the first has been provided with rubber-drafted final specifications for vehicles. Today, urban public transport is provided by buses and minibuses. Often in small and medium-sized cities, public transport is provided by private buses. However, in the province of Malatya is conducted through the municipal bus lines. Minibuses are operated by means of the private enterprise. Which will enter service in 2014 to trolley buses and minibuses to be integrated with the existing public transport system will emerge healthy.