Okul binalarında çevre eğitimi amaçlı geçici yapı modeli önerisi
Portable structure model proposal for environmental education in school buildings
- Tez No: 939684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUNTER MANİSA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Sürdürülebilir toplum yapısına ulaşabilmek için, insan ile doğal çevre arasındaki yabancılaşmayı terse döndürecek ve etkileşimi yeniden arttıracak öneriler geliştirmek gerekmektedir. Bu amaca ulaşabilmek için, bireylerin çevre bilinci kazanması, çevreye yönelik farkındalık, bilgi, tutum, beceri ve katılım kavramlarını içselleştirmesi büyük önem taşımaktadır. Başka bir deyişle, bu kazanımları destekleyecek etkili ve sürdürülebilir bir çevre eğitimi sağlanmalıdır. Ancak yoğun kent merkezlerinde çevre bilincini artırabilecek güvenli alanların son derece sınırlı olması ve mevcut alanlara erişimde yaşanan güçlükler yabancılaşmayı daha da arttırmaktadır. Doğal çevrenin örnek bir eğitim modeli olmasına, fen bilgisi müfredatının çekirdeğini oluşturmasına ve eğitim programında geniş yer bulmasına karşın çevre olanaklarının sınırlı oluşu, öğrencilerde çevre bilincinin gelişmesini engellemektedir. Çözüm olarak, bu çalışmada açık kaynaklı Wikihouse ahşap yapı sistemi sera fonksiyonuna yönelik olarak optimize edilerek ve taşınabilir hale getirilerek, okul yapılarının atıl düz çatı yüzeylerine ya da bahçelerine entegre olabilen geçici yapı modeli tasarlanmış, üretilmiş ve pilot okul çatısında ilk kurulum gerçekleştirilmiştir. Pilot okul bünyesinde yer alan ve aynı fen bilgisi öğretmeninin eğitim verdiği iki 7.sınıf şubesi rastlantısal olarak deney ve kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Kontrol grubu 7. Sınıf Fen Bilimleri Dersi Müfredatı'nda yer alan“Bitki ve Hayvanlarda Üreme, Büyüme ve Gelişme”konusu derslik içerisinde teorik olarak öğrenirken, deney grubu aynı üniteyi derslik içi geleneksel eğitimin yanı sıra sera içerisindeki etkinliklerle zenginleştirerek işlemiştir. Deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerine Derman ve Senemoğlu (2016) tarafından geliştirilen“Sürdürülebilir Çevre Bilinci Ölçeği”ile Uzun ve Sağlam (2006) tarafından geliştirilen çevresel düşünce ve davranış alt boyutlarından oluşan“Çevresel Tutum Ölçeği”nin ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Bulgular, altı haftalık etkinliklerden oluşan uygulamalı çevre eğitimi sürecinin deney grubu öğrencilerinin bilinç, davranış ve düşünme düzeyinde anlamlı bir artış sağladığını göstermektedir. Kullanım aşaması sonrasında model sökülerek ikincil bir okulun bahçesine taşınmış ve tekrar kurulmuştur. Model önerisi, literatürde ortaya konulan sera fonksiyonu beklentilerine ve taşınabilir olma gereklerine tam anlamıyla karşılık vermiştir. Bu özellikleriyle modelin, yoğun kent merkezlerindeki okullarımızın yeşil sınıf olanağına sahip olmasına imkan verdiği ve başta ortaokullar olmak üzere uygulamalı çevre eğitimine yönelik uygulanabilir bir çözüm sunduğu kanıtlanmıştır. Bu aktif ve doğrudan eylem temelli öğrenme modeli sayesinde, ülkemizin uygulamalı çevre eğitimi alanında kullanabileceği ekonomik ve özgün bir modelin oluşmasına öncülük edebileceği varsayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
To achieve a sustainable society, it is necessary to develop proposals that will reverse the alienation between humans and the natural environment and increase the interaction again. In order to attain this target, it is of great importance to provide opportunities for environmental education that will enable the acquisition of environmental awareness, knowledge, attitude, skills, and participation. However, in densely populated urban centres, the limited availability of safe spaces to increase environmental awareness, along with the difficulties in accessing these limited areas, further exacerbates alienation. Despite the natural environment itself being an exemplary educational model, forming the core of the school science curriculum and having a prominent place in the education program, the limited environmental opportunities hinder the development of environmental awareness in students. As a solution to this problem, in this study, the open-source Wikihouse wooden structure system was optimised for greenhouse functionality and portability. By making it portable, a temporary structure model was created that could be integrated into unused flat roof surfaces or gardens of school buildings. This model was produced and the first installation was carried out on the pilot school roof. Two 7th-grade sections within the pilot school, taught by the same science teacher, were randomly assigned as the experimental and control groups. While the control group learnt the topic“Reproduction, Growth, and Development in Plants and Animals”theoretically within the classroom as part of the 7th Grade Science Curriculum, the experimental group enriched the same unit with activities in the greenhouse in addition to traditional classroom education. The“Sustainable Environmental Awareness Scale”developed by Derman and Senemoğlu (2016) and the“Environmental Attitude Scale”developed by Uzun and Sağlam (2006), which consists of sub-dimensions of environmental thought and behavior, were administered as pre-test and post-test to the experimental and control group students. The findings indicate that the six-week applied environmental education process significantly increased the awareness, behavior, and thinking levels of the experimental group students. After the usage phase, the model was dismantled and moved to the garden of a secondary school, where it was reassembled. The proposed model has fully met the expectations of the greenhouse function outlined in the literature and the requirements for portability. With these features, it has been proven that the model allows our schools in densely populated urban centres to have green classrooms and provides a viable solution for applied environmental education, especially for middle schools. Thanks to this active and direct action-based learning model, it is assumed that it could lead to the formation of an economical and unique model that our country can use in the field of practical environmental education.