Experimental study on the investigation of strengthening the insufficient reinforced concrete beam-column joints by post-tensioning
Yetersiz kesme dayanımına sahip betonarme kiriş-kolon birleşim bölgelerinin ardgerme ile güçlendirilmesinin deneysel yöntemle incelenmesi
- Tez No: 414274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Betonarme kiriş-kolon birleşim bölgelerinde dıştan uygulanmış ard-germe çubuğu ve CFRPs ile güçlendirmenin etkinliği bu çalışmada araştırılmıştır. Yedi tam ölçekli numune laboratuvarda test edilmiştir. Deney numunelerinden bir tanesi, iyi tasarlanmış birleşimimn referans numunesi, güncel yönetmelik şartlarına uygun tasarlanmıştır. Diğer numunelerde birleşim bölgesinde kesme donatısının olmaması, düşük beton dayanımı ve düz donatı bulunması gibi önemli zayıflıkları mevcuttur. Tüm deney numuneleri tersinir tekrarlı yatay yükler altında test edilmiş ve farklı hasar seviyeleri gözlenmiştir. Güncel yönetmeliğe göre dizayn edilen numunede sünek kiriş hasarı gözlenirken, yönetmeliğe uygun olarak tasarlanmayan birleşim bölgesinin referans numunesinde göçme, numunenin diğer elemanları elastik bölgede iken birleşimde kesme hasarı şeklinde gözlenmiştir. Hasar tipine göre her iki referans numunenin hasarlı elemanları CFRPs ile onarılmıştır. Numunelerden bir tanesi CFRPs ile güçlendirilirken, dört adeti dıştan uygulanmış ard-germe çubuğu ile güçlendirilmiştir. Tüm numuneler test edildikten sonra, önerilen yöntemler ile numunelerin yatay yük kapasitelerinde önemli bir artış bulunmuştur. Gerçekleştirilen deneysel çalışmalar göstermiştir ki, numunelerin yatay yük kapasiteleri ard-germe çubuklarındaki eksenel yük ve birleşimdeki CFRPs katmanı sayısına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
The efficiency of proposed strengthening methods using externally applied post-tension rods and CFRPs in the reinforced concrete external beam-column joints is investigated. Seven full-scale specimens were tested in the laboratory. One of the tested specimens, which is the reference specimen of well-detailed joint, complies with the current code requirements. On the other hand, remaining specimens have certain deficiencies resulting from lack of shear reinforcement in the joint and poor material properties such as low strength concrete and the presence of plain round bars. All specimens were subjected to quasi-static cyclic loading in the laboratory and different levels of structural damage were observed. A ductile response with the damage concentrated in the beam was found in the well-detailed specimen. However, the reference specimen of substandard joints displayed a brittle behavior with severe damage mostly in the joint while the rest of the RC components were almost in their elastic range. Depending on the damage type, the damaged members of both substandard and well-detailed reference specimens were repaired by CFRPs wrapped with different configurations. While one specimen was retrofitted by CFRPs, before the occurrence of damage, four of them were strengthened by externally applied post-tensioning. After testing all specimens, the ultimate lateral load capacity was improved considerably by proposed retrofit techniques. Experimental studies show that, lateral force capacities of the retrofitted specimens were mostly improved by either axial load in the post-tensioned rods or the number of CFRPs layers.