Sokak modası ve iki farklı metropolde (Milano ve İstanbul) karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Street fashion and a comparative study in two different metropolis (Milano and Istanbul)
  1. Tez No: 414277
  2. Yazar: MERVE TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM ÜREYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sokak modası podyumdaki modaya alternatif olarak günlük hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Sokaklar modanın, tasarımcıların ve markaların vitrinlerinden çıkıp görünür olmaya başladığı ilk yer olarak kabul edilmektedir. Bu tez çalışmasında, öncelikle giyim ve toplumsal değişim elbisenin kullanımı çerçevesinde açıklanmış, sonrasında moda kavramı-gelişimi ve moda olgusu psikolojik ve sosyolojik açılardan ele alınmıştır. Çalışmanın sonraki bölümlerinde sokak modası kavramı detaylandırılmış, sokak modasına yön veren şehirler arasında yer alan Milano ile ülkemiz modasının en önemli merkezi kabul edilen İstanbul şehirleri, sokak stilleri açısından ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve pek çok kaynak incelenerek belirlenen görseller temelinde her iki şehirde görülen sokak stilleri gruplandırılarak karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonunda genel bir değerlendirme yapılarak her iki şehrin sokak stilleri arasındaki farklılık ve benzerlikler çeşitli açılardan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Street fashion as an alternative type of a fashion style, has an important role in our daily lives. Streets are regarded as the first place where fashion designers and brands came out of shop windows and started to draw our attention. In the scope of the thesis, firstly relationship between clothing and social change is described in the frame of the garment. In the following sections study continues with the discussion of fashion concept, its development and the fashion phenomenon in terms of psychological and sociological circumstances. The concept of street fashion has been detailed and fashion styles of Milano, which is one of the capital cities of the world fashion and İstanbul, which is the most important fashion centre in our country were compared based on photographs obtained from different sources Finally street styles of Milano and Istanbul were evaluated, differences and similarities were discussed as they are observed on the main streets of this cities in detail.