Adım motorunun sensörsüz pozisyon kontrolü
Sensorless position control of stepper motor
- Tez No: 414290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FADIL KUYUCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Adım motorları, hassas konum kontrolü gerektiren uygulamalarda sıklıkla kullanılır. Açık çevrim kontrol edildiklerinde sınırlı şartlarda tatmin edici sonuçlar verseler de yüksek performans gerektiren uygulamalarda genellikle bir hız algılayıcısıyla beraber, kapalı çevrim kontrol edilirler. Kontrol yöntemleri ve yarıiletken teknolojisinin gelişmesiyle beraber motor kontrollerinde pahalı birer parça olan kodlayıcıları elimine etmek için çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada, mekanik bir algılayıcı kullanılmadan deneysel olarak iki fazlı kalıcı mıknatıslı bir adım motorunun sürücü sistemi kurulmuştur. Mikrodenetleyici yardımıyla motor, diğer sürüş yöntemlerine nazaran daha iyi performans gösteren mikroadım yöntemi ile sürülmüştür. Motor fazlarının çektiği akımlar bir veri toplama kartı ile ölçülüp, veriler MATLAB ortamına aktarıldıktan sonra motorun matematiksel modeli kullanılarak, Kalman filtresi yardımıyla konum tahmini yapılmıştır. Konum bilgisine ulaşıldıktan sonra, önce benzetim olarak, daha sonra deneysel olarak motorun P ve PI kontrolörle kapalı çevrim konum kontrolü gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stepper motors are widely used to perform accurate position control. Even if they provide satisfactory solutions in open-loop control under limited conditions, they are commonly controlled by a closed-loop system with a speed sensor for high performance dynamic operation. With the development of control methods and semiconductor technology, there have been a lot of research to eliminate encoders which are the expensive part of motor control applications. In this study, two phase permanent magnet stepper motor drive system is experimentally established without using any mechanical sensor. Motor is driven by microstepping technique with the aid of a microcontroller. Phase currents are measured by a data acquisition card and obtained datas are transferred into MATLAB software, then the position of motor is estimated by Kalman filter, using mathematical model of motor. After position information is reached, experimental studies of closed-loop position control of motor were carried out with P and PI controller, following simulation of same system.