Ankara ilinde lise öğrencilerinin beden eğitimi dersinden beklentilerinin gerçekleşme düzeyine ilişkin görüşleri
  1. Tez No: 41431
  2. Yazar: YASEMİN SUNAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DİLEK GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
BÖLÜM IV ÖZET, SONUÇLAR VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın genel bir özeti yapılarak, araştırma problemine ve amaçlara ilişkin sonuçlar verilmiş ve öneriler geliştirilmiştir. 1. ÖZET Milli Eğitimin temel amacı, kişiyi beden, zihin, ahlak, ruh ve sosyal bakımdan sağlıklı yetiştirmektir. Beden eğitimi dersi okullara, bu amaca hizmet etmek için, eğitim programlarında eğitimin önemli bir parçası olarak yer almıştır. Bir dersin amaçlarının gerçekleşmesi, onu fikir olarak önemsemek ve sadece programlara koymakla mümkün değildir. Dersin amacının gerçekleşmesi; programda bu ders için ayrılan sürenin ders amaçlan doğrultusunda kullanılmasına ve bu süre içinde geliştirilecek davranışlara uygun, etkin yaşantıların öğrenme durumlarının sağlanmasına bağlıdır. Yani; öğrenciye kazandırılmak istenilen davranışların meydana gelmesi için, öğrencinin uygun öğrenim yaşantılarından geçmesi, bu yaşantıları sağlamak için, okulun; içerik, öğrenim malzemesi, yer, öğretmen-öğrenci etkileşimini kontrol altına alması gereklidir.Ders programının gelişmesi; uzman, öğretmen, öğrenci, veli, ders kitapları, araç-gereçler, çevre koşulları gibi etkenlerin tümünün gelişmesine bağlıdır. Gelişmenin gerçekleşmesi için programla ilgili bütün bireylerin ve etkenlerin geliştirme sürecine katılması gereklidir. Bu katılımda, eğitim uzmanının, okul-aile işbirliği ilgililerinin, yöneticilerin, müfettişlerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin rollerinin saptanması gerekmektedir. Bir öğretmenin program geliştirmede etkin olabilmesi için öğrencilerin ihtiyaçlarını, motivasyonlarını, gelişimlerini, problemlerini incelemesi gerekmektedir. Türk Milli Eğitim Sistemi'nde ders programlarının, program geliştirme çalışmalarında öğrenci görüşüne yer verilmediği görülmektedir. Halbuki öğrencilerin anaokulundan üniversiteye kadar program geliştirme sürecine katılmaları gerekmektedir. Öğrencilerin kendilerini ve gruplarını incelemeleri, öğretim faaliyetlerinin planlamasına katılmaları, eğitim programlarının gelişimini destekleyici bir süreçtir. Bu araştırmada, beden eğitimi programlarının geliştirilmesinde öğrenci boyutu ele alınmıştır. Araştırmada belirtilen amaçlara ulaşabilmek için 100 öğrenciye açık uçlu sorular sorularak yanıtlardan, kapalı uçlu 50 soru hazırlanmıştır. Hazırlanan kapalı uçlu sorular, Ankara Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinden, ölçme değerlendirme alanında otorite olan öğretim üyelerinin görüşleri alınarak, eleştirileri doğrultusunda, inceleme ve düzeltmelerden geçirilmiş ve anket taslağı haline getirilmiştir.25 soruluk anket taslağı, seçilmiş olan pilot gruba uygulanmış, ön uygulama sonunda elde edilen veriler değerlendirilmiş, tez danışmanının da katkılarıyla ankete son şekli verilmiştir. Araştırmanın örneklemini oluşturan Ankara ili içindeki sosyo-ekonomik düzeyi farklı üç bölgedeki 6 liseden Random Yöntemiyle seçilen 1. 2. 3. sınıflarında öğrenim gören“1052”öğrenciye anket uygulanılmıştır. 22 soruluk anketle, öğrencilerin beden eğitimi dersinden beklentileri ve beklentilerinin gerçekleşme düzeyinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma bulgularından elde edilen verilerin çözümlemeleri elle ve mekanik veri işleme yoluyla Hacettepe bilgi işlem merkezinde yapılmıştır. Basit frekans dağılımlarına ek olarak, gerekli durumlarda X2 çözümlemeleri yapılmıştır, istatistiksel anlamlılık için 0.05 ve 0.01 düzeyi seçilmiş, tablolaştırılmıştır. Araştırma bulgularına dayalı olarak, lise gençliği; sağlığın korunması ve yaşam boyu spor yapmanın yararlan konusunda bilinçli olduklarını, bu konuda fiziksel gelişim beklentilerinin yanısıra, ruhsal dengeleri korumak, toplumsal kabul ve mesleki başarı gelişimlerinede katkıda bulunmak konusunda beden eğitimi dersinden beklentileri olduğunu belirtmektedirler. Araştırmanın bulgularına dayalı olarak, ders programlarının, öğrenci beklentilerini gerçekleştirme konusunda yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of National Education is to educate persons in terms of physical and mental fitness, ethics, and spiritual and social harmony. Included in the syllabus to serve this aim, physical education lessons are an important part of the educational syllabuses. It is not possible to realize the aims of a lesson simply by esteeming it as important and putting it into practice. Realization of the aims of a lesson require that the time allocated for this be utilized in accordance with the aims and that, within this time, appropriate situations are created for the targeted behaviours and real-life experiences. That is, in order for the formation of behavious the pupils are expected to acquire, it is essential that the pupil goes through appropriate learning experiences, that the school provides content, learning material, place, and teacher-learner interaction for the fulfilment of these learning experiences. Development of a sylabus depends the improvement of such factors as experts, the teacher, the pupil, parents, course books* learning material and the environment. All individuals and factors concerned should participate so that the development can be realized. In this participation, roles of the training expert, school-parent boards, executives, inspectors, learners and teachers need to be determined. Other factors not withstanding, it is vital that 125126 needs, motivation, improvement and problems of teachers be studied so that this one teacher can take active role in the development of the syllabus. One observes that students' views are not taken into consideration in program development studies in Turkish National Education System. However, students should participate the program development stages down from the kindergarten to university. Self- and peer-observation of the students and their participation in the planning of teaching activities are supportive activities for program development efforts. In this study has been analyzed the student factor in developing physical education programs. In order to be able to obtain aims stated, students were asked 100 open-ended questions, out of the answers to which 50 close-ended questions were derived. These close-ended questions were then - in line with suggestions from the Faculty of Educational Scrences of Ankara University and Hacettepe University lecturers, all having expertised in the field of testing and evaluation - examined and revised and reshaped as a sample questionnaire. The questionnaire of 25 questions was given to the selected pilot group; data obtained from the pre-application were evaluated and the questionnaire was given its final form with contributions from the thesis advisor. Questionnaire was given to randomly chosen 1052 students at the first, second and third years of education at 6 high schools of127 three socio-economically varied districts of the city of Ankara, which forms the sampling of the questionnaire. The 22 item questionnaire aimed to determine student expectations from physical education lessons and the level to which these expectations were realized. The analysis of the data obtained through the study findings was carried out both manually and mechanically at the Data Processing Center of Hacettepe University. In addition to simple frequency calculations, X2 analysis was done when needed. For statistical coherence, 0.05 and 0.01 levels were chosen and brought to table form. Results of the study suggest that high school students are aware of the advantages of life-long sports for a healthy life, and that they expect physical education lessons contribute maintaining their spiritual harmony, providing means for socialization and occupational success, as well as physical fitness. Depending of these results, we conclude that teaching programs fail to fulfil student expectations.