Üniversitedeki kız öğrencilerin sanat etkinliklerine katılımları (A.Ü. Eğitim Bilimleri Fakültesi'ndeki örtülü ve örtülü olmayan kız öğrenciler üzerine bir araştırma)
  1. Tez No: 41432
  2. Yazar: TUNAY ONURSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİNE TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu araştırmanın genel amacı, Üniversite'deki örtülü kız öğrencilerle örtülü olmayan kız öğrencilerin, sanat etkinliklerine katlım özelliklerinin neler olduğunun belirlenmesidir. Bu amacı gerçekleştirmek için de A.Ü. Eğitim Bilimleri Fakültesindeki örtülü öğrencilerle örtülü olmayan öğrencilerin sanata yönelik görüş ve tavırları ile sanat etkinliklerine katılımları arasındaki farklılıklar saptanmıştır. Araştırma, betimsel türde bir çalışmadır. Literatür taraması ve uzman görüşü doğrultusunda hazırlanan soru kağıdı, toplam 38 örtülü ve 133 örtülü olmayan kız öğrenciye uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS istatistik paket programı aracılığıyla frekans, yüzde ve kay-kare kullanılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen bulgulara göre, örtülü öğrencilerle örtülü olmayan öğrencilerin sanata ilişkin görüş ve katılımları arasında farklılık olduğu gözlenmiş ve bu farklılık bazı sanat dallarında istatistiksel olarak da anlamlı bulunmuştur. Ancak iki öğrenci grubu arasında, Türk toplumunda kadın olmanın ya da toplumsal ekonomik kökenin örtülü olmak/olmamak farkına baskınlığını akla getiren benzeşmeler (de) ortaya çıkmış bulunmaktadır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the participation of two groups of female university students in cultural activities was identified and analyzed. The two groups of students consisted of those who attend the university with headscarves symbolizing the Islamic dress code and those apply the Western dress-code. The attitudes as well as the rates and patterns of participation of these two groups were compared. Data were gathered by means of a questionnaire, prepared in line with expert advice and through examination of recent research. The responses of 171 students -38 girls in Islamic dress-code and 133 girls in Western dress-code- in the Faculty of Educational Sciences, Ankara University was analyzed using frequency, percentages and chi-square techniques through SPSS statistical package program. Attitudes and participation patterns of two groups of students were found to differ along a number of dimensions. Some of these differences, i.e., opinions about arts suited to women, participation of women in cultural activities as an indication of participation in public life, the effect of Islamic dress-code on participation, and the cultural implications of pop music, etc., were proved to be statistically significant, too. There were, however, no significant differences between the two groups' rates and kinds of participation in various cultural activities. VI