Kaynak cıvata ve somunlarının mikro yapı ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Examination of welding bolts and nuts micro structure and mechanical properties
  1. Tez No: 414311
  2. Yazar: DENİZ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR SADIK ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Otomotiv sektöründeki gelişmeler, üretimin otomasyon ağırlıklı ilerlemesi kaynak cıvata ve somunlarının kullanımını önemli hale getirdi. Montaj ve de-montaj işlemlerinde sağladığı kolaylık, montaj süresini kısaltması, hatalı parça oranını azaltması kaynak cıvata ve somunlarının yaygınlaşmasını sağladı. Soğuk şekillendirme yöntemi ile üretilen bu bağlantı elemanlarının üretim aşaması ve kullanımı yıllar içerisinde gelişmiştir. Çalışmada, kaynak cıvata ve somunlarının üretimi, çeşitleri, kullanım alanları ve uygulanan projeksiyon kaynak yöntemi incelenmiştir. Ayrıca, kaynağı yapılmış bu cıvata ve somunlarının çekme ve sertlik testleri yapılmış, optik ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) kaynak bölgesi mikro yapı görüntüleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in the automotive industry and mostly the production of automotive progress made use of welding bolts and nuts important. Using of welding bolts and nuts become widespread because of convenience of their assembly and disassembly, shortness of assembly times, lower ratio of defective parts rate. Using and production of these parts by cold forming developed in years. In this study; production, varieties, usage areas and welding method of welding bolts and nuts were clarified. In addition; tensile tests, hardness tests, optical and scanning electron microscope (SEM) images of these welded bolts and nuts were examined.