Doz belirlemede klasik ve Bayesci yaklaşımların karşılaştırılması
Comparison of classical and Bayesian approach for determining dose
  1. Tez No: 414312
  2. Yazar: TUBA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Klinik denemeler, herhangi bir tedavi yönteminin hasta sağılığına faydalarını ve zararlarını araştıran doğrudan insanlar üzerinde yapılan tıbbi çalışmlardır. İyi tasarlanmış, uygun bir şekilde yürütülen ve analiz edilen klinik denemeler, yeni ilaçların ortaya çıkarılması için güçlü araçlar sunar. İlaç geliştirmede ilk adım olan faz I denemelerinde maksimum tolere edilebilir dozun (MTD) belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada klinik denemeler ile ilgili genel bilgilerden bahsedildi ve klinik deneme tasarımında kullanılan temel kavramlar anlatıldı. Bir klinik denemenin ilerme sürecindeki faz aşamalarına değinildi. Faz 1 aşamasında MTD olan dozun bulunması için klasik 3+3 tasarımı, sürekli yeniden değerlendirme yöntemi (CRM) ve bu yönteme bir Bayesci yaklaşım olan Bayesi sürekli yeniden değerlendirme (B-CRM) yöntemlerinden bahsedildi. Son olarak çalışmanın uygulama kısmında bir sümülasyon çalışması ile birlikte doz bulmada kullanılan yöntemler MTD seçilim yüzdelerine göre karşılaştırıldı. Ayrıca B-CRM yönteminde farklı model yapıları ve farklı önseller kullanılarak MTD seçilim yüzdeleri incelendi ve sonuçlar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Clinical trials are the medical practice that are done directly on human for examine benefits or damages to patient health of any treatment methods. A well designed and properly analyzed clinical trials is a powerful tool for the development of new drug discovery and drug. The first step in drug discovery which called phase I is very important to determine maximum tolerated dose (MTD). In this study, general information about clinical trials are mentioned and the basic concepts used in clinical trial design is described. Phase of recovery process of a clinical trial is explained. The classic 3+3 design, Continual Reassessment Method (CRM), and Bayesian Continual Reassessment Method (B-CRM) are mentioned to find the MTD dose in phase I. Finally, the methods used with in study in the application part of this study. Furthermore, the B-CRM method MTD recommendation percentages were examined by using different model structure and different priors and the outcomes were evaluated.