Rasch modelinin Raven Standart İlerlemeli Matrisler Testi'ne uygulanması ve klasik test kuramı ile karşılaştırılması
- Tez No: 41433
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN ÇETİN ÖZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, bir genel yetenek testi olan Raven Standart İlerlemeli Matrisler Testi (RSlMT)'nin, madde özelliklerini Klasik Test Kuramı ve örtük özellikler kuramı çerçevesinde incelemek, RSİMTnin Rasch Modeline uygunluğunu, farklı dağılım koşullarında test etmektir. Bu amaçla, RSİMT 1118 ortaokul 1. sınıf öğrencisine uygulanmış ve test verileri iki kuram için, sırasıyla SAS ve BILOG 3 istatistik paket programlarıyla analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgular, aşağıda verilmiştir 1- RSİMT maddelerinin her iki kurama ait madde güçlük değerleri, maddelerin kolaydan zora doğru dizildiğini, maddelerin yanıtlanmasının giderek daha karmaşık yeteneği gerektirdiğini göstermektedir. Maddelerin alt testlere göre ortalama güçlük değerlerinin dizilişinde de paralel bulguya ulaşılmıştır. 2- Maddelerin halihazırdaki güçlük sıralarının, bu araştırmada Klasik Kurama göre hesaplanan güçlük sıralarına benzerliği, Rasch Modelinin verdiği güçlük sıraları ile aralarındaki benzerlikten, manidar derecede yüksek olduğu bulunmuştur. 3- RSİMT verilerinin Rasch Modeline uyumuna ilişkin bulgular, uyumun, en fazla.verilerin normal dağıldığı koşulda olduğunu göstermektedir. 4- RSİMT maddelerinin iki dağılım koşulunda, farklı yetenek düzeylerinde Rasch'a göre hesaplanan madde güçlük parametrelerinin değişmez değerler verip vermediğine bakılmıştır. Bulgular, güçlük parametrelerinin yetenek düzeylerine göre farklılaştığını, madde parametrelerinin“değişmezlik”özelliğini taşımadığı yönündedir. Bu bulgu, iki dağılım koşulunda modele uyum sağlayan maddelerde de gözlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada RSİMT verilerinin, Örtük Özellikler Kuramının varsayımlarını tümüyle karşılamadığı, dolayısıyla Rasch Modeline tam olarak uygunluk göstermediği, bununla birlikte, her iki kurama göre hesaplanan maddelerin güçlüklerinin, bu testin geliştiricisi Raven'ın öne sürdüğü biçimde, kolaydan zora doğru değişen değerler verdiği gözlenmiştir. Araştırmada çıkan sonuçlara dayalı olarak bazı önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research is to investigate the item features of Raven Standart Progressive Matrices Test (RSPM) which is a general intelligence test, according to Classical Test Theory and Latent Traits Theory respectively and to test the fitting of the RSPM items to the Rasch Model in different distributional conditions. In this context the RSPM are applied to 1 1 18 secondary school (first grade) students and RSPM data are analyzed by the SAS statistical package program for the Classical Test Theory and by the BILOG 3 package program for the Rasch Model The following basic outcomes are obtained as a result of the forementioned analyses: 1- in case of the analyses of RSPM Items, In different distributional conditions.it is founded that the standing of the items from the easiest to the hardest. Also, this finding is found to be valid for the difficulty order of the fitting RSPM's Items. 2- RSPM's subsets are found to stand in line from the easiest to the hardest within the whole test. 3- The Ordinal Differences Correlation Coefficent of Spearman are found to be high between the current difficulty order of RSPM's Items and the classical item difficulty order of RSPM's Items. 4- The Ordinal Differences Correlation Coefficent is found to be low between the concurrent difficulty indices order of RSPM's Items and the Rasch difficulty parameter order of RSPM's Items. 5- For the both distributional conditions, the Rasch Item difficulty parameters of RSPM are not found to be invariant in three different ability levels. The same finding is obtained to be for fitting RSPM's Items in the both distributional conditions. As a result of this study, it is concluded that the data obtained from the RSPM do not satisfy completely the basic assumtions of the Latent Traits Theory and that the same data is found to be misfitting to the Rasch Model whereas, as proposed by Raven, the developer of the RSPM, the Item difficulties are shown to stand in line from the easiest to the hardest. After the outcomes of this study, some recommendations are included in the thesis.