Farklı yerel bezelye (Pisum sativum L.) hatlarının bakteriyel yanıklık hastalığına reaksiyonu
Determination of bacterial blight disease reactions in different pea line (Pisum sativum L.)
- Tez No: 414347
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Pseudomonas syringae pv. pisi'nin neden olduğu bakteriyel yanıklık hastalığı serin, yağışlı ve don olan iklim koşullarında, duyarlı çeşitlerde yıkıcı zararlara neden olabilmektedir. Bu hastalıkla mücadelede ilk adım sağlıklı tohum kullanımı ve dayanıklı çeşit tercihi olmalıdır. Bu çalışmada, 30 farklı yerel bezelye hattının bakteriyel yanıklık hastalığına reaksiyonunun belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Pseudomonas syringae pv. pisi'nin üç farklı izolatından hazırlanan bakteriyel süspansiyon bezelye yapraklarına püskürtülerek hastalık düzeyi 0-5 skalasıyla değerlendirilmiştir. Karina ve Jof çeşitleri kontrol olarak yetiştirilmiştir. Bu hatların bakteriyel yanıklık hastalığına duyarlılık düzeyleri saksı ve iki farklı yerde kurulan tarla denemeleriyle araştırılmıştır. Yapılan çalışma sonucuna göre, dokuz yerel bezelye hattı ve Karina çeşidi duyarlı, yerel hatlardan 18 tanesi ve Jof çeşidi orta duyarlı, Konya yöresine ait yerel üç bezelye hattı az duyarlı olarak bulunmuştur. Hastalıklara dayanıklı yerel çeşit geliştirme çalışmalarında Konya 153, Konya 154 ve Konya 155 isimli hatların ıslah çalışmalarına dahil edilmesinin uygun olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bacterial blight disease caused by Pseudomonas syringae pv. pisi leads to destructive damages on susceptible pea cultivars during cold, rainy and frozen weather conditions. Disease free seeds and resistant pea cultivars are primarily used to control the disease. In this study, reactions of 30 local pea lines to bacterial blight disease were examined. A suspension of three Pseudomonas syringae pv. pisi strains were sprayed to pea seedlings and disease severity was evaluated by using a 0-5 scale. Cultivars of 'Karina' and 'Jof' were used as controls. Reactions of local pea lines to bacterial blight were investigated in pots and two individual field experiments conditions. As a result of the study, nine local pea lines and 'Karina' were sussceptible, eighteen local pea lines and 'Jof' were moderately susceptible, and three pea lines belonging to Konya province were less susceptible to bacterial blight disease. The study suggested that pea lines of Konya 153, Konya 154 and Konya 155 can be included into breeding programmes on improvement of disease resistant cultivars.