Hatay ili Reyhanlı ilçesi pamuk ekim alanlarında solgunluk etmenlerinin saptanması ve dayanıklılığı teşvik edici bazı kimyasalların hastalık oluşumuna etkisinin belirlenmesi
Determination of fungal wilt pathogens in cotton fields of Hatay Reyhanli county, susceptibilities of commonly grown cotton cultivars to these pathogens and the effects of plant resistance inducing products on disease occurrence
  1. Tez No: 414348
  2. Yazar: SEMA ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVUT SONER AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Hatay Reyhanlı ilçesi pamuk ekim alanlarında fungal solgunluk patojenlerinin saptanması, yaygın yetiştirilen pamuk çeşitlerinin bu patojenlere duyarlılıkları ve bitki dayanıklılığını teşvik edici ürünlerin hastalık oluşumuna etkileri araştırılmıştır. Bitki dayanıklılık teşvik edici ürünlerin (Aliette WG, Bion MX 44 WG, ISR-2000 ve salisilik asit) etkinliği sera koşullarında Flash pamuk çeşidi üzerinde denenmiştir. Reyhanlı pamuk ekim alanlarından F. oxy. f.sp. vasinfectum ve V. dahliae'nın ortalama izole edilme oranları sırasıyla %20.6 ve %4 olarak hesaplanmıştır. Pamuk çeşitleri arasında BA525 %6.9'luk hastalık şiddeti ile minimum ancak Flash %44.8'lik hastalık şiddeti ile F. oxy. f.sp. vasinfectum'a maximum hassasiyet göstermiştir. Diğer taraftan sera koşullarında Carmen ve Candia, V. dahliae'ya karşı en az duyarlı, PG2018 ise en çok duyarlı çeşit olarak (sırasıyla %10.7, %10.9 ve %45.0'lik oranlar ile) belirlenmişlerdir. Bitki dayanıklılığını teşvik eden ürünlerin in vitro'da PDA ortamında her iki patojenin miseliyal büyümesi üzerine hiçbir etkisi olmamış ancak bu ürünler sera koşullarında Fusarium ve Verticillium solgunluğunu %20.0-66.3'lük etki oranları ile azaltmışlardır. Salisilik asit her iki hastalık için en başarılı kimyasal iken, bunu %50 civarında etkilerle ISR-2000 takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of fungal wilt pathogens in cotton fields of Hatay Reyhanli county, susceptibilities of commonly grown cotton cultivars to these pathogens and the effects of plant resistance inducing products on disease occurrence were investigated in this study. Efficacy of plant resistance inducing products (Aliette WG, Bion MX 44 WG, ISR-2000 and salicyclic acid) were tested on Flash cotton cultivar in greenhouse conditions. The average isolation rates of F. oxy. f.sp. vasinfectum and V. dahliae were calculated as 20.6% and 4.0% from Reyhanli cotton areas. Among the cotton cultivars BA525 showed minimum but Flash maximum susceptibility to F. oxy. f.sp. vasinfectum with 6.9% and 44.8% disease severity percentages. On the other hand, Carmen and Candia were determined as the least susceptible but PG2018 as the most susceptible cultivars to V. dahliae (with 10.7, 10.9 and 45.0% percentages respectively) in greenhouse conditions. Plant resistance inducing products had no effect on mycelial growth of both pathogens on PDA media in in vitro studies but they decreased Fusarium and Verticillium wilts with 20.0-66.3% efficacy rates in greenhouse conditions. While salicyclic acid was the most successful chemical for both disease, ISR-2000 followed it by around 50% efficacies.