Düşük tenörlü mangan cevherinin flotasyon ve manyetik ayırmayla zenginleştirilebilirliğinin incelenmesi
Investigation of concentration possibilities of manganese ore by flotation and magnetic separation
- Tez No: 414366
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Sivas-Hafik yöresinden bir mangan cevherinin zenginleştirilmesi araştırılmıştır. Zenginleştirme çalışmalarında flotasyon ve manyetik ayırma yöntemleri kullanılmıştır. Cevherin mineralojik incelenmesi başlıca mangan minerallerinin braunit ve biksibit olduğunu, gangınsa büyük ölçüde kuvarstan oluştuğunu göstermiştir. Flotasyon çalışmaları farklı pH değerlerinde farklı toplayıcılar (oleik asit, Na oleat, Aero 801, Aero 825, Aero 845, HDTMA) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. En yüksek tenörlü konsantre (% 9,82) % 38,82 verimle, pH 5'te, % 5 katı oranı, -180 µm tane iriliği ve 5000 g/t Na oleat miktarında elde edilmiştir. Minerallerin benzer flotasyon davranışı göstermesi nedeniyle, flotasyonda herhangi bir seçimlilik sağlanamamıştır. Başka bir ifadeyle üzerinde çalışılan bu cevherin, çalışılan koşullarda zenginleştirilemeyeceği ortaya konmuştur. Manyetik zenginleştirme çalışmalarında; tane iriliği, manyetik alan şiddeti ve yıkama (konsanreyi yıkama) süresinin tenör ve verim üzerindeki etkileri incelenmiştir. En iyi bulgular (-1000 µm tane iriliği) 12000 gauss alan şiddeti ve 20 sn yıkama süresinde elde edilmiştir. Elde edilen konsantrenin aynı koşullarda temizlenmesi sonucunda; % 6,71 Mn içerikli cevherden % 26,85 Mn tenörlü konsantre, % 58,02 Mn kazanım verimiyle üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concentration of a manganese ore from Sivas – Hafik district was investigated. Flotation and magnetic seperation methods were used in concentration studies. Mineralogical examination of ore indicated that major manganese minerals were braunite and bixbyite and the gangue composed mainly of quartz. Flotation studies were carried out at various pH values by using different collectors ( oleic acid, sodium oleate, Aero 801, Aero 825, Aero 845, HDTMA). The concentrate with maximum grade ( 9.82 % Mn) were obtained at pH 5, 5% solid by weight, -180 µm and 5000 g/t Na oleate with a recovery 38,92 % . Any selectivity could not be reached due to similar flotation behaviour of minerals. In another words, it was found out that the ore couldn't be concentrated by flotation at the studied conditions. The effects of particle size, magnetic-field intensity and washing time on grade and recovery were investigated in magnetic separation studies. Optimum results were obtained at -1mm particle size, 12000 gauss field intensity and 20 seconds washing time. The concentrate obtained at these conditions was cleaned at the same conditions and a concentrate containing 26,85 % Mn were obtained with 58,02 % recovery from an ore containing 6,71 %.