Sınır koşulları spektral parametreye bağlı süreksiz katsayılı Sturm-Liouville operatörleri için ters problemler
Depending on the spectral parameter boundary contitions discontinuous coefficients Sturm-Liouville operators for inverse problems
- Tez No: 414371
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF AMİROV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, sınır koşulları spektral parametreye bağlı süreksiz katsayılı Sturm-Liouville problemi incelenmiştir. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, önceden yapılan çalışmalar özetlenmiştir. Ikinci bölüm,diferansiyel operatörlerin spektral teorisinde sık kullanılan önemli tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde denklemin belirli başlangıç koşullarını sağlayan çözümü içinintegral gösterilimi elde edilmiştir. Son bölümde operatörün spektral karakteristiklerinin özellikleri incelenmiştir. Weyl fonksiyonu, Weyl çözümü,ters problemin konumu tanımlanmış ve ters problemin çözümü için teklik teoremleri ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, depending on the spectral parameter boundary conditions discontinuous coeffcients Sturm-Liouville problem is investigated. The thesis consists of four chapters. In the first chapter, the studies are summarized previously. In the second chapter, important de nitions and theorems which are used frequently in spectral theory of differential operators are given. Integral representation is obtained for the solution of the equation in the third section provides the given initial conditions. The last chapter, the properties of the operator of the spectral characteristics is investigated. Well function, Well solution, position of the inverse problem are defi ned and uniquenness theorems for the solution of inverse problems has been proven.