İyi üretim uygulaması ile kuşburnu tohumu yağının geri kazanımı için endüstriyel proses geliştirilmesi
Development of industrial processes for recovery of rosehip seed oil with good manufacturing practices
- Tez No: 414374
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SALGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Food Engineering, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Rosa canina L. türü kuşburnu tohum yağının süperkritik akışkan ekstraksiyonu çevre dostu çözücüler (tek başına CO2 ya da etanol ile karışımı) kullanılarak bir laboratuar ölçekli ekstraksiyon sisteminde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, kuşburnu tohumları proseste ısıl işlem görmüş ve görmemiş olarak iki grupta sınıflandırılmıştır. Temel işletme parametrelerinin basınç (200, 300 ve 400 bar), sıcaklık (40, 50 ve 60°C), CO2 akış oranı (0.045, 0.072, 0.096, 0.144 ve 0.21 L/h), yardımcı çözücü derişimi (%v/v 2.5, 5 ve 7.5) ve ortalama tanecik çapının (1251000 µm) ekstraksiyon verimine, başlangıç ekstraksiyon hızına ve CO2 içinde kuşburnu yağının çözünürlüğüne etkileri araştırıldı. Deneysel bulgular, 300 bar ve üzerindeki süperkritik akışkan ekstraksiyonundan elde edilen ekstraksiyon verimlerinin (ısıl işlem görmüş tohum %16.48 g yağ/g inert katı ve ısıl işlem görmemiş tohum %15.57 g yağ/g inert katı) organik çözücü ekstraksiyonundan elde edilen ekstraksiyon verimleri ile benzer olduğunu göstermiştir. %5(v/v) etanol kullanarak elde edilen ekstraksiyon verimleri; ısıl işlem görmüş tohum için %16.48 g yağ/g inert katı ve ısıl işlem görmemiş tohum %15.57 g yağ/g inert katı değerlerine 300 bar, 40°C ve 0.045 L/h çözücü akış hızı gibi en uygun işletme koşulu altında 75 min'de ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Supercritical fluid extraction of rosehip seed oil from Rosa canina L. using green solvents (only CO2 or mixed with ethanol) was performed in a laboratory scale extraction system. In this study, a rosehip seed which have been subjected to heat treatment in the process and has not, are classified into two groups. The effect of main operating parameters i.e. pressure (200, 300 and 400 bar), temperature (40, 50 and 60oC), CO2 flow rate (0.045, 0.072, 0.096, 0.144 and 0.21 L/h), entrainer concentration (2.5, 5 and 7.5 vol.%) and average particle size (1251000 µm) on extraction yield, initial extraction rate and the solved contents of rosehip seed oil in CO2 or its solubility was investigated systematically. Experimental results showed that extraction yields (%16.48 g oil/g inert solid for heat treated seeds and %15.57 g oil/g inert solid for heat untreated seeds) obtained from supercritical CO2 extraction at 300 bar and over was similar with % extraction yield obtained from organic solvent extraction. It should be noted that the extraction yield obtained using 5 vol.% of ethanol reached to %16.48 g oil/g inert solid for heat treated seeds and %15.57 g oil/g inert solid for heat untreated seeds in 75 min under a suitable operating condition such as 300 bar, 40°C and 0.045 L/h of solvent flow rate.