Prototip 3 eksenli CNC freze tasarımı ve uygulaması
Designing and manufacturing of a prototype 3 axis CNC milling machine
  1. Tez No: 414378
  2. Yazar: ÖMER KARABEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu proje çalışmasında atölye derslerinde kullanılabilecek prototip 3 eksenli CNC freze tezgahı tasarlanıp, modellenip ve prototip olarak imalatı gerçekleştirilmiştir. Yapılan CNC frezenin işleme alanı 500x650x120 mm' dir. CNC 'de step motor, bilyeli yataklar, alüminyum konstrüksiyon, vidalı mil ve bilyeli somun sistemleri kullanılmıştır. Bununla birlikte CNC hareket sistemleri, elektronik sistemleri, tahrik sistemleri ve hassasiyeti incelenmiştir. Elektronik kontrol ünitesi; üç adet step motor sürücü, sürücü kontrol devresi ve güç kaynağından oluşmaktadır. Tezgâh kontrol yazılımı olarak Mach3 CNC programı kullanılmıştır. Tezgahın teorik hassasiyeti ve standart sapması hesaplanmıştır. Sonuç olarak Prototip 3 Eksenli CNC Freze Tezgahı sorunsuz bir şekilde çalıştırılmış ve iş parçası işlenmiştir. Eğitim amaçlı kullanılabilecek bir CNC freze tezgah yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 3 axis milling machine was designed and a prototype machine was produced for workshop studies. The CNC milling machine working sizes are 500x650x120 mm. Aluminium construction, stepper motors, ballscrews, ball bearings and ball nuts were used in this study. CNC moving systems, electronic systems, CNC drive systems and machine sensitivity were analysed. The electronic control unit consists of three major parts. These are step motors (3 pieces), step motor driver circuit and power supply. Mach3 program was used for controlling the CNC machine. Theoretic processing sensitivity and standart deviation of the CNC milling machine was calculated. As a result, the three-axis of prototype CNC milling machine was run without any problem and the work piece was processed. A CNC milling machine was produced to educational uses.