CNC hava fırçası tasarımının ve prototipinin gerçekleştirilmesi
Realization of CNC airbrush design and prototype
- Tez No: 578641
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Üretimin makineleşmesi, ülkelerin kalkınmasına ekonomik olarak da gelişimine ışık tutar. Üretimin daha rahat planlamasını ve hatalı ürünlerin miktarını alt seviyelere indirir. Operatörden oluşacak hataları da minimuma indirir. İlerleyen teknoloji ile birlikte sektör ayırmaksızın hızla makineleşmeye giden bir yol görünmektedir. Sadece klasik imalat sektöründe değil, mimari ve sanatsal alanlarda da üst düzey verimlilikle ürünler ortaya çıkarma gerekliliği ortaya çıkmıştır. Sanatsal veya mimari ürünlerde de insanların zevk ve isteklerine daha hızlı, hatasız ulaşılabilir kılmak için bu alanlarda makineleşmenin önemi öne çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında sanatsal ve mimari alanlarda kullanılan, 3 eksenli bir CNC hava fırçası tasarım çalışması yapılmış ve mekanik, elektronik ve yazılım detayları ile prototip çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The mechanization of production sheds light on the development of countries and their economic development. It reduces production planning and the amount of defective products to lower levels. Minimizes operator errors. Together with advancing technology, there seems to be a path to rapid mechanization without sector separation. Not only in the classical manufacturing sector, but also in the architectural and artistic fields has emerged the necessity to produce products with high level of efficiency. In artistic or architectural products, the importance of mechanization comes to the fore in order to make people's tastes and desires faster, error-free. In this thesis, 3 axis Airbrush machine used in artistic and architectural fields was designed and produced. Selected mechanical, electronic and software details were explained.