İnvolüsyonlu asal halkalarda yarı-türevler
Semiderivations of prime rings with involution
  1. Tez No: 414380
  2. Yazar: ONUR AĞIRTICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümlerde tez konusuyla ilgili genel bilgiler ve daha önceden yapılmış olan çalışmalar verilmiştir. Üçüncü bölümde ise R bir * - asal halka, f:R→R g örten fonksiyonu ile belirlenmiş bir yarı-türev olmak üzere bazı koşullar altında değişmelilik araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts. In the first and second section provides general information and papers regarding the thesis was given. In the third section, some conditions about commutativity are examined such that R is *-prime ring, f:R→R a semiderivation associated with a surjective function g of R