Yarı-asal halkalarda ortogonal türevler üzerine
On orthogonal derivations of semiprime rings
- Tez No: 414381
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR GÖLBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümlerde tez konusuyla ilgili genel bilgiler ve daha önceden yapılmış olan çalışmalar verilmiştir. Üçüncü bölümde ise R bir 2- torsion free yarı-asal halka, f ve h, g örten fonksiyonu ile belirlenmiş sıfırdan farklı iki yarı-türev olmak üzere, f ve h ın ortogonal yarı-türevler olması için denk koşullar ispatlanmıştır. Ayrıca değişmeli olma koşullarından bazıları yarıasal halkaların yarı-türevleri için gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts. In the first and second section provides general information and papers regarding the thesis was given. In the third section, some conditions about commutativity and orthogonaltiy are examined such that R is a 2-torsion free semiprime ring, f, h are semiderivations associated with g a surjective function of R.