İnvolüsyonlu halkaların türevleri ve asal halkaların sol türevleri üzerine
- Tez No: 50686
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Sunduğumuz bu tezin birinci bölümünde, sonraki bölümlerde geçecek olan tanımlar ile kullanılacak olan özellikler verildi. İkinci bölümde, asal halkalar ağırlıklı olmak üzere involüsyonlu halkalarda türevler üzerine olan çalışmaların bir özeti sunuldu. Üçüncü bölümde, sol türev, Jordan sol türev ve Jordan (0,(p)-türevleri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ilk olarak, asal halkalarda yan-türevlerle ilgili bir çalışma sunulup, sol türevleri tersinir olan involüsyonlu halkalara ait çalışmamız verilmiştir. Son olarak, asal halkalarda yan-türevlerle ilgili çalışmanın sol yarı-türevlere genişletilmesi verilmiştir. SUMMARY In the first chapter of the thesis presented, the definitions and properties which will be used m the latter chapters are given. In the second chapter, a summary of papers which are about derivations of ring whith involution are given. Here the rings are generally prime rings. In the third chapter, the papers which are left derivation, Jordan left- derivation and Jordan (0,(p)- derivation of rings or prime rings are studied. In the forth chapter, fistly the papers about semi-derivations of prime rings are given, then* our papers which are on left derivations in rings whith involution are performed.
Özet (Çeviri)