Çoklu yıldız sistemlerinde zamanlama yöntemi ile ötegezegen keşfi
Timing method to discover exoplanets in multiple star systems
  1. Tez No: 414387
  2. Yazar: EKREM MURAT ESMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM OSMAN SELAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, önceden gezegene sahip olduğu önerilen HW Virginis sistemi (Lee vd. 2009) ile düşük genlikli periyodik dönem değişimi yapılarına sahip oldukları gerekçesiyle tarafımızca seçilen TW Coronae Borealis, RZ Comae Berenices, SZ Herculis, AB Andromedae sistemleri gösterdikleri bu dönem değişimi bağlamında incelenmiştir. Sistemlerin yeni ışık eğrisi minimumları Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesi ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'ndeki teleskoplarla 2014 ve 2015 yılları içerisinde yapılan CCD gözlemleri ile elde edilmiş ve literatürdeki minimumlara eklenerek dönem değişim analizleri yapılmıştır. Dönem değişimindeki periyodik yapıların olası bir ya da birkaç ilave cisimden kaynaklanması kabulü altında bu cisimlere ilişkin fiziksel ve yörüngesel parametreler elde edilmiştir. İncelenen sistemler hakkında yapılan önceki çalışmalarda bulunan ilave cisimlerin parametreleri literatürden elde edilmiş ve bu çalışmada bulunan sonuçlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, HW Virginis which was suggested to host two planets (Lee et al. 2009), TW Coronea Borealis, RZ Comae Berenices, SZ Herculis and AB Andromedae systems were analyzed in terms of their periodic orbital period variations. The timings of their light curve minima were computed from precise CCD observations carried out with the telescopes in Ankara University Kreiken Observatory (AUKR) and TUBITAK National Observatory of Turkey (TUG) in the years 2014 and 2015. The observed minima were added to those obtained from the literature and were used for period variation analysis, assuming these variations are caused by well known light time effect (LiTE) due to presence of additional bodies, the physical and orbital parameters of which were derived as a result. The parameters of the suggested additional bodies of the systems in the literature were collected and compared with the results of this thesis.