Kuluçkanın ilk haftasında uygulanan yüksek sıcaklığın çıkış gücü ve civciv kalitesi üzerine etkileri
Effect of high temperature during the first week of incubation on hatchability and broiler chick quality
- Tez No: 414388
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ELİBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmada kuluçka periyodunun ilk haftasında broyler kuluçkalık yumurtalarına uygulanan farklı kabuk sıcaklık seviyelerinin kuluçka sonuçları ve civciv kalitesi üzerine etkileri irdelenmiştir. Denemede kuluçkanın 0-3, 4-6 ya da 0-6 günlük sürelerinde 38.6 °C veya 37.8 °C kabuk sıcaklığına maruz bırakılan 4 grup oluşturulmuştur. Kuluçkanın 7-18. günleri arasında tüm gruplarda kabuk sıcaklığı sabit 37.8 °C olarak ayarlanmıştır. Araştırmanın kuluçkalık yumurta materyalini, bir entegre tavukçuluk firmasının yetiştirdiği 37 haftalık yaştaki Ross 308 genotipine ait sürüden elde edilen 1680 adet yumurta oluşturmuştur. Kuluçkanın ilk 6 günü kabuk sıcaklığı 37.8 °C ( B-Kontrol) ile sadece ilk 3 günü 38.6 °C (C grubu) olan gruplarda çıkış gücü sırasıyla % 94.92 ve % 95.44 olmuştur. Bunun yanında kabuk sıcaklığı 0-6 gün ve 4-6 gün 38.6 °C olan A ve D gruplarında çıkış gücü sırasıyla % 89.05 ve % 90.67 olarak belirlenmiştir. A ve D gruplarında çıkış gücünün, B ve C gruplarına göre önemli seviyede düşük olduğu tespit edilmiştir (P0.05). Oluşturulan farklı sıcaklık profilinin çıkış zamanı üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir (P0.05). Iskarta civciv oranı ise A grubunda, B ve C grubuna göre önemli seviyede yüksek bulunmuştur (P< 0.06). Sonuç olarak, kuluçkanın ilk 6 günü veya 4-6 günleri arasında kabuk sıcaklığının yüksek olması (38.6 °C) çıkış gücünü önemli seviyede düşürmüştür. Buna karşın yüksek kabuk sıcaklığının, ilk 3 gün uygulanmasının çıkış gücü ve civciv kalitesi üzerine herhangi bir olumsuzluk yaratmadığı ve kontrol grubuna göre civciv çıkış zamanının daha erken olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of high temperature on broiler eggs during the first week of incubation on hatchability and chick quality. In the experiment there were four different egg shell temperature (EST) treatment groups, which were during 0-3, 4-6 or 0-6 d of incubation period at 38.6 °C or 37.8 °C. Eggshell temperature was adjusted as 37.8 °C for all the groups at between 7 to 18 days of incubation. A total of 1680 hatching eggs were transferred to research unit from a commercial poultry company, raised 37 week flock age and Ross 308 genotype. The fertile hatchability of the group B (control) and group C (37.8 °C EST during 0-3d), were calculated as 94.92% and 95.44%, respectively. In addition that Group A (37.8 °C EST during 0-6 d) and Group D (37.8 °C EST during 4-6 d) had 89.05% and 90.67% fertile hatchability, respectively. Indeed the hatchability of fertile eggs in group A and D were significantly lower (P0.05). Incubation duration was affected by incubation temperature during the first 6 d (P0.05).