Çoklu yıldız sistemlerindeki yıldızaltı cisimlerin yörünge kararlılıkları
Orbital stabilities of the substellar objects in multibody stellar systems
- Tez No: 743386
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM OSMAN SELAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasında, tutulma zamanlama değişimi gösteren çift yıldızların zamanlamalarının modellenebilmesi için cisimler arası kütleçekimsel etkileşmeleri göz önünde bulunduran ve uyumlama işlemlerini güncel istatistik yöntemler ile yapan bir n-cisim uyumlama kodu geliştirilmiştir. Bununla birlikte çoklu sistemlerin yörünge kararlılıklarının analiz edilebildiği bir yörünge kararlılık kodu geliştirilmiştir. Tutulma zamanlama değişimi gösteren HW Virginis, Kepler-451 ve NY Virginis çift yıldızlarının ışık eğrisi analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, bu sistemlerin tutulma zamanlama değişim trendleri analizleri yapılmış ve yörünge kararlılık testlerinden geçirilmiştir. Ayrıca, literatürde daha önce tutulma zamanlama değişimi analizi yapılmış sistemlerin yörünge kararlılık testleri hem eliptik, hem de çembersel yörünge kabulü altında gerçekleştirilmiştir. Tutulma zamanlama yöntemi ile önerilen ilave yıldızaltı cisimlerin diğer keşif yöntemleri ile tespit edilebilirlik hesaplamaları yapılmıştır. Gözlenen tutulma zamanlama değişiminin, çift yıldızlardaki soğuk bileşenin manyetik aktivite çevriminden kaynaklanabileceği kabulü altında, bu mekanizma ile üretilebilecek zamanlama genlik ve dönemleri hesaplanarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an n-body data fitting code has been developed, which considers the gravitational interactions between bodies by applying modern statistical methods to model the mid-eclipse timing variations of binary stars. In addition, an orbital stability code has been developed in which the long term stability of multiple systems can be analyzed. Light curve analysis of binary stars with eclipse timing variation; HW Virginis, Kepler-451 and NY Virginis was performed. In the light of the findings for these systems, eclipse timing variation trends were analyzed and orbital stability tests were performed. In addition, the eclipse timing variation analysis and orbital stability tests for the binary systems investigated previously in the literature were performed under both elliptical and circular orbital assumptions. Detectability calculations of substellar objects proposed with the eclipse timing method via other discovery methods were also performed. Considering that the observed eclipse timing variation is due to the magnetic activity cycle of the cooler component of the binary stars, the timing amplitudes and periods that can be produced by this mechanism were calculated and investigated.