Temel sanat eğitiminde resim ve sinema bağlamında renk bilgisi uygulamaları
Comparing colour applications in painting and cinema in the context of basic art education
  1. Tez No: 414398
  2. Yazar: SİBEL KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Renk, ışık sayesinde var olur ve duyumsal bir olgudur. Hayatın her alanında karşılaşılan renk; psikolojik, sembolik, toplumsal ve estetik olarak ifade ettikleriyle yaşamı şekillendiren bir özelliğe sahiptir. Zamana, sosyal ve kültürel yapıya göre değişiklik gösterebilen, duyguları yansıtabileceği gibi ruhu da besleyen bir niteliğe sahiptir. Tarih boyunca renge dair çok çeşitli bakış açılarının sunulması, konunun kapsamını ve önemini göstermektedir. Bu önemin ve özelliklerin kavranmasının ancak kapsamlı bir renk eğitimiyle sağlanabileceğini temel alan bu araştırmada amaç; renk eğitiminde sinemadan yararlanarak dikkat çekici bir öğrenme ortamı oluşturmak. Öğrencilere eleştirel bir bakış açısı kazandırmak, öğrencinin analiz yeteneğini kuvvetlendirerek derse katılımını arttırmak, öğrencinin bilgileri karşılaştırmaya yönelterek kendi görüşünü savunmasını sağlamak olarak görülebilir. Araştırma, uzun vadede, estetik arayışını yaşam boyu devam ettiren, sorgulayıcı bakış açısı kazanmış, analiz ve beğeni yönü kuvvetli, entelektüel bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Color is a sensuous phenomenon that emerges thanks to the light. Colour, which we encounter in all of the realms of life, shapes the life with its psychological, symbolic, societal and aesthetical meanings. Color; which may change according to the time, social or cultural structure; can be effective in reflecting the emotions as well as feeding the soul. Existence of a myriad of perspectives on the color demonstrates the extent and the importance of the subject. This study, which rests on the idea that in-depth understanding of the color can only be possible through an intensive training, puts forward an innovative and catchy education method by benefiting from the cinema. The method aims at creating an interesting educative environment, enhancing the critical look and analysis capabilities and promoting in-class participation of the students as well as developing the ability to defend their standpoints through comparison and reasoning. The research, in the long run, hopes to contribute to raise individuals who have well-rooted perception of aesthetics and ability to develop critical point of view with strong capacities of analysis.