Knowledge and perceptions of collocations: The cases of Turkish EFL students and teachers
Eşdizimlilik bilgisi ve algısı: İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin ve Türk İngilizce öğretmenlerinin durumu
- Tez No: 414403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM KAŞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın öncelikli amacı, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen 12. Sınıf Türk öğrencilerin algısal kelime dağarcığını, fiil-isim eşdizimleriyle ilgili algısal ve üretimsel bilgilerini saptamaktır. Çalışmada ikincil olarak ise bu öğrencilerin ve Türk İngilizce öğretmenlerinin eşdizimliliklere dair algılarını öğrenmek amaçlanmıştır. Bu amaçlarla, aşağıdaki araştırma sorularına yanıt aranmıştır: 1. İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen lise son sınıf Türk öğrencilerin algısal kelime dağarcığı nedir? 2. İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin algısal kelime dağarcıkları ile; a. algısal fiil-isim eşdizimlilik bilgileri arasında bir korelasyon var mıdır? b. üretimsel fiil-isim eşdizimlilik bilgileri arasında bir korelasyon var mıdır? 3. İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin üretimsel ve algısal isim-fiil eşdizimlilik bilgileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark mıdır? 4. İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin kelimelerin eşdizimlerini öğrenme konusuna ilişkin algıları nelerdir? 5. Türk İngilizce öğretmenlerinin kelimelerin eşdizimlerini öğretme konusuna ilişkin algıları nelerdir? Çalışmanın verileri, Türkiye'nin çeşitli illerindeki 5 farklı Anadolu lisesinde okuyan 326 son sınıf öğrencisi ve bu okullarda çalışan 32 İngilizce öğretmeninden toplanmıştır. Çalışmanın nicel verilerini toplamada, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında sırasıyla verilen Kelime Bilgisi Testi (Nation & Beglar, 2007), öğretmen anketi (Phuong, 2012), üretimsel isim-fiil eşdizimlilik testi, öğrenci anketi ve algısal isim-fiil eşdizimlilik testi (Gyllstad, 2007) kullanılmıştır. Nitel data için ise öğretmenlerden altısıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen bulgular, öğrenci katılımcıların İngilizce kelime bilgilerinin ortalama 8.450 kelime ailesinden oluştuğunu ve eşdizimlilik bilgileriyle pozitif korelasyon içinde olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, öğrenci katılımcıların algısal isim-fiil eşdizimlilik bilgilerinin üretimsel bilgilerine oranla daha fazla olduğu görülmüştür. Eşdizimlilik algısı konusunda ise, öğrenciler, eşdizimliliğin dil öğreniminde önemli bir yere sahip olduğunu fakat öğretmenlerinin bu konu üzerinde yeterince durmadığını belirtmişlerdir. Öğrenciler ayrıca eşdizimlilikle ilgili hatalarının Türkçeyle kıyaslama yapmadan kaynaklı olduğunu ve eşdizimlerin tablolar şeklinde öğretilmesi gerektiğini savunmuşlardır. Öte yandan öğretmenler, eşdizimliliklerin dil öğreniminde çok önemli olduğunu düşündüklerinden derslerinin çoğunu en sık kullanılan eşdizimliliklere ayırdıklarını ve öğrencilerin eşdizimlilik hatalarının, öğrenciler gibi, çoğunlukla Türkçeden yaptıkları çevirilerden kaynaklandığını düşünmektedirler. Çalışmanın bulguları ilgili alanyazına dayandırılarak tartışılmış ve eğitimsel uygulamalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to describe the receptive vocabulary size, productive and receptive collocational knowledge of Turkish EFL students who are in the process of completing their high school education. The secondary aim is to understand the perceptions of Turkish EFL students and teachers on the role and teaching of collocations. For these purposes, the following research questions are addressed: 1. What is the receptive vocabulary size of Turkish EFL students who are about to finish high school education? 2. Is there any correlation between receptive vocabulary size of Turkish EFL students and their; a. receptive knowledge of verb-noun collocations? b. productive knowledge of verb-noun collocations? 3. Is there a significant difference between the Turkish EFL students' productive and receptive knowledge of verb-noun collocations? 4. What are Turkish EFL students' perceptions about learning collocations? 5. What are Turkish EFL teachers' perceptions about teaching collocations? Data were collected from 326 fourth year students and 32 teachers in five different Anatolian high schools in Turkey. The quantitative data were collected with the use of five instruments administered in 2014-2015 academic year: the Vocabulary Size Test (Nation & Beglar, 2007), a teacher questionnaire (Phuong, 2012), a productive verb-noun collocation test with a student questionnaire and a receptive verb-noun collocation test- COLLMATCH 3 (Gyllstad, 2007). Qualitative data came from semi-structured interviews conducted with 6 teachers. The results showed that the average vocabulary size of the students included approximately 8.450 word families and positively correlated with the collocational knowledge of learners. Additionally, the participants' receptive knowledge of verb-noun collocations was broader than their productive knowledge on the same type of collocations. Regarding the perceptions of EFL students on collocations, the responses of the students indicated that most of them believe collocations played an important role in language learning but they thought that teachers did not allocate adequate time for the teaching of collocations. They also believed that their collocational errors mostly stemmed from Turkish interference and preferred to learn collocations through collocational grids. On the other hand, teachers reported that they allocated a considerable amount of time for the most frequently used collocations as they believed in the crucial importance of them for learners at any level. According to teachers, similar to the students, the main source of collocational errors was the transfer from Turkish. The findings of the study were discussed by referring to the relevant literature and pedagogical implications were offered.