Profesyonel müzik eğitimi görmekte olan öğrencilerin problem çözme becerileri ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişkin incelenmesi
The relation between problem solving skills and anxiety levels of pre - service music teachers
- Tez No: 414404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENA GÜRŞEN OTACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma, Profesyonel Müzik Eğitimi Görmekte Olan Öğrencilerin Problem Çözme Becerileri ile Kaygı düzeylerini belirleyerek; Problem Çözme Becerileri ile Kaygı Düzeyleri arasındaki ilişkileri saptamak ve hangi değişkenler dahilinde farklılıklar gösterebileceğini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tarama yöntemi ile yapılan bir alan araştırması olan bu çalışmanın örneklem grubunu, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı(n=17), İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı(n=28), Doğu Akdeniz Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı(n=34), Marmara Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi(n=14), Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi(n=16), Marmara Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı(n=51), Karadeniz Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı(n=17), Dokuz Eylül Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı(n=37), On Sekiz Mart Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı(n=39), Uludağ Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı(n=53), 2014-2015 Eğitim-Öğretim Dönemi Lisans 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören toplam 306 Konservatuar, Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü ve Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği adayları oluşturmaktadır. Araştırmada 3 temel veri toplama aracı kullanılmıştır. Birinci veri toplama aracı, öğrencilerin demografik özelliklerini elde etmek amacı ile araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğrenci Bilgi Formu”, ikinci veri toplama aracı, öğrencilerin Problem Çözme Becerilerini ölçmek amacı ile Heppner ve Petersen (1982) tarafından geliştirilen ve Şahin, Şahin ve Heppner (1993) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Problem Çözme Envanteri”, üçüncü veri toplama aracı ise öğrencilerin müzik performans kaygı düzeylerini ölçmek amacı ile Kenny (2004) tarafından geliştirilen ve Banu Özevin Tokinay tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Kenny Müzik Performans Kaygısı Envanteri (K-MPKE)”dir. Araştırmanın sonucunda; Problem Çözme Beceri ve Kaygı Düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark çıkmıştır. (P.
Özet (Çeviri)
This survey aims to determine the relationship between problem solving skills and anxiety levels in which variables these relations vary by determining the level of problem solvings kills and anxiety of the pre-service music teachers in music teaching as a profession. 17 students from Mimar Sinan University State Conservatory, 28 students from Istanbul University State Conservatory, 34 students from Doğu Akdeniz University Department of Music Education, 14 students from Marmara University Fine Arts Education Department, 16 students from Kocaeli University Fine Arts Education Department, 17 students from Marmara University Department of Music Education, 17 students from Karadeniz Teknik University State Conservatory, 37 students from Dokuz Eylül University Department of Music Education, 39 students from On Sekiz Mart University Department of Music Education, 53 students from Uludağ University Department of Music Education, so totally 306 Conservatory, Fine Arts Education Department and Department of Music Education pre-service music teachers who are the students of the 3rd and 4th class in 2014-2015 academic year, have been participated in this survey which is a field research done by survey method. In this survey, three basic data collection tools were used. First data collection tool is“Student Information Form”which is aimed to obtain individual knowledge, second data collection tool is“Problem Solving Inventory”developed by Heppner and Petersen in 1982 to measure problem solving skills of students, and adapted to Turkish by Şahin and Heppner in 1993. Third data collection method was“Kenny Musical Performance Anxiety Inventory”(K-MPKE), which is developed by Kenny in 2004 to measure musical performance anxiety and translated into Turkish by Banu Özevin Tokinay. At the end of the research: -There has been found a positive relation between Problem Solving Skills and Levels of the potention music teachers. (P.